فوبیا

فوبیا

طبق ویکی‌پدیا، فوبیا به ترس غیر منطقی و مداوم از شرایط، اشیا، فعالیت و افراد خاص اطلاق می‌شود و نشانه‌ی اصلی آن تمایل بیش از حد و غیر منطقی فرد برای دوری از موضوعی است که از آن واهمه دارد. در مجموع، ترسی که از کنترل فرد خارج شده و روی زندگی روزمره‌ی او تاثیر می‌گذارد فوبیا نامیده می‌شود. در اینجا به چند فوبیای عجیب و یا غیر عادی اشاره می‌کنیم.

کلروفوبیا، ترس از دلقک
کلروفوبیا شکل اغراق آمیزی از ترس از دلقک‌ها است.این ترس در میان کودکان شایع‌تر است ولی شکل غیرعادی آن در نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز دیده می‌شود. معمولاً این ترس ناشی از یک تجربه‌ی بد شخصی یا دیدن شکلی شیطانی از دلقک‌ها در رسانه به‌وجود می‌آید. بزرگسالانی که از این فوبیا رنج می‌برند به خوبی از غیرمنطقی بودن آن آگاهند. ولی نمی‌توانند از ترس خود فرار کنند یا نادیده‌اش بگیرند.

تافوفوبیا، ترس از زنده به گور شدن
در این مورد فرد از این که ممکن است تصادفاً و اشتباهی زنده به گور شود وحشت دارد. قبل از ظهور طب مدرن این ترس به طور کامل غیر منطقی نبود. در طول تاریخ مواردی وجود داشته است که کسی اشتباهی زنده دفن شده باشد.

نئوفوبیا، ترس از چیزهای جدید
نئوفوبیا، ترس از تجربه‌ها چیزهای جدید است. درواقع نئوفوبیا به عنوان ترس مداوم و غیرطبیعی از هرچیز جدیدی تعریف می‌شود. در نوع حفیف‌تر می‌توان آن را مشتاق نبودن فرد برای امتحان کردن چیزهای جدید و شکستن روزمرگی خود نیز تعریف کرد.

فوبیا

فوبیا ها انواع بسیار زیادی دارند. بسیاری از افراد مشهور همانند مردم عادی از این فوبیا ها رنج می‌برند. در ادامه فهرستی از افراد مشهور و فوبیای آنان آورده شده‌است.
ناتالی وود(بازیگر): هیدروفوبیا(ترس از بودن در آب)
جانی دپ(بازیگر): کلروفوبیا(ترس از دلقک)
نیکول کیدمن(بازیگر): لپیدوپترفوبیا(ترس از پروانه)
آلفرد هیچکاک(کارگردان): اووفوبیا( ترس از تخم‌مرغ)
مدونا(خواننده): آسترافوبیا(ترس از رعدوبرق)
کیانو ریوز(بازیگر): نیکتوفوبیا(ترس از تاریکی)

منبع۱
منبع۲

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db