چرا نمی‌توانیم از زندگی خود لذت ببریم؟

1-lT49CK9l8ME8BG1nRU7A2A

گسترش روز افزون رسانه های اجتماعی به دلایل زیادی مورد انتقاد قرار گرفته است. هرچند بسیاری از این دلایل به حق و به جا است، اما تنها چیزی که نمی توان به آن نسبت داد عادت انسان به نبودن در زمان حال است؛ به طوری که انسان‌های این نسل به جای اینکه از لحظه اکنون لذت ببرند همواره در جستجوی جایی دیگر در زمانی دیگر هستند. این عادت از میلیون‌ها سال پیش در انسان وجود داشته اما متأسفانه برای نسل امروز عمومیت یافته و این نشان از فلاکت زندگی ما انسان‌ها دارد.

گذشته از تمام این‌ها، ضرب‌المثل «مرغ همسایه غازه» خیلی قبل‌تر از پیدایش شبکه‌های اجتماعی نیز وجود داشته است و اینترنت این جنبه از طبیعت بشر را پررنگ تر نشان داده است.

همه ما در لحظه‌ای از زندگی احساس تنها شدن، فراموش شدن یا حتی بدتر از آن، رانده شدن را تجربه کرده‌ایم. معمولاً این احساسات ترسناک با دیدن پست‌های فیسبوک و عکس‌های اینستاگرام بیشتر هم می‌شود. ما عکس‌های دوستانمان را می‌بینیم و با خود می‌گوییم: «ای کاش من هم آنجا بودم، چرا مرا دعوت نکردند؟» اگر چه در اغلب موارد اگر ما در آنجا حضور می‌داشتیم، آرزو میکردیم که در منزل و در حال استراحت و یا خواب باشیم.

ما همیشه مخالف آنچه را که داریم ،طلب می کنیم چون نمی‌دانیم واقعاً چه چیزی می‌خواهیم.

به تجربه‌های خود نگاه کنید، اگر موقعیت شغلی شما عوض شد، دلتان برای شغل قبلی تنگ نمی‌شود؟ و آن را آرزو نمی‌کنید؟ حتی اگر موقعیت شغل فعلی بهتر باشد و به سختی برای بدست آوردنش تلاش کرده‌اید. برای بدست آوردن چیزهای جدید سخت تلاش می‌کنیم ولی دلمان برای شغل قبلی، خانه‌ی قبلی، محله‌ی قبلی و دوستان قدیمی تنگ می‌شود. همان چیزهایی که در ابتدا داشتیم. هرچند اگر در آن زمان و در آن لحظه آرزو می‌کردیم که آنجا را ترک کنیم و یا دیگر هرگز نبینیمشان. حتماً به دلیل خاصی و برای موقعیت بهتری ترکشان گفتیم اما در دلمان آنچه را که از دست داده‌ایم طلب می‌کنیم. این خاصیت انسان است. ما در گذشته زندگی می‌کنیم.

فقیران در ارزوی ثروتمند شدن و ثروتمندان در ارزوی روزهایی که هنوز این مقدار ثروت نداشتند. بازیگران آرزو می کنند که ای کاش ورزشکار می بودند و ورزشکاران می خواهند هنرمند شوند.

مهم نیست ما چه کسی هستیم، سپاسگذار انچه داریم نیستیم.ما زندگی‌ای می‌خواهیم که در گذشته داشتیم و یا برای زندگی دیگری رویاپردازی می کنیم؛ و بدین ترتیب فرصت لذت بردن از زندگی را از دست می‌دهیم.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟