بازی‌های ویدیویی شما را اجتماعی‌تر میکنند

بازی‌های ویدیویی

اگرچه بازی‌های ویدیویی همیشه با ضررهایشان شناخته شده‌اند، اما آن‌ها این قابلیت را دارند که بعضی از مهار‌ت‌های انسان را بهبود ببخشند، استرس را کاهش دهند و حتی می‌توانند اعضای خانواده را کنار هم جمع کنند. تحقیقاتی که در این مقاله خواهید خواند، ممکن است شما را درباره‌ی فواید و مضرات بازی‌های ویدیویی، کمی گیج کند. نتیجه‌ی یکی از این تحقیق ها این است که انجام بازی‌های ویدیویی می‌تواند در دنیای واقعی از شما فردی دوستانه‌ بسازد و همینطور نشان می‌دهد که این بازی‌ها می‌توانند به مغز شما آسیب جدی وارد کنند.
محققان تگزاس تِک بر این عقیده‌اند که بازی‌های تیمی- چه خشن و چه غیرخشن- خلق و خوی افراد را بهتر می‌کنند. نویسنده‌ای به نام جان وِلِز میگوید:

ما فهمیدیم که انجام بازی‌های ویدیویی با یک شریک یاری دهنده در بهبود روابط اجتماعی فرد اثر می‌گذارد. بازی‌های تیمی باعث می‌شوند که فرد حتی با تیم‌های دیگر که در بازی میخواهند او را شکست بدهند، رفتار بهتری داشته باشد.

بازی‌هایی که به صورت تیمی انجام می‌شوند (به جای بازی‌های تک نفره) حتی بازی‌های آنلاین، می‌توانند همدلی و هیجان بازی را بیشتر کنند تا جایی که می‌توانند اثرات منفی و پرخاشگرانه‌ی این بازی‌ها را خنثی کنند و حتی این اثرات مثبت را به دنیای واقعی افراد منتقل کنند. ولز همچنین متوجه شد که بازیکنان بیشتر تمایل دارند به دوستانشان کمک کنند تا اینکه با آن‌ها رفتاری خصمانه داشته باشند. او در این‌باره می‌گوید:

به نظر می‌رسد بازی‌های تیمی، بیشترین تاثیر را درکاهش رفتار خشونت‌ آمیز علیه دیگران داشته باشند.

از طرفی دیگر، به این علت که این بازی‌ها مغز را تحریک می‌کنند، ممکن است ریسک افزایش اختلالات عصبی و روانی و بیماری‌هایی مانند آلزایمر را در پی داشته باشند. نتایج این تحقیقات قطعی بوده و به گفته‌ی تیم تحقیق برای مطالعات بیشتر، باید روی نوع خاصی از باز‌ی‌های ویدیویی تمرکز کرد.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟