آموزش کدنویسی به کودکان

Young programmer writes a new software with computer

آموزش کد‌نویسی به کودکان یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین روش‌ها برای یادگیری مهارت‌های فنی و پیشرفت کودکان در بازارکار آینده‌ در کشور چین است‌‌. به همراه هر تغییر و تحولی در دنیای اقتصاد‌، والدین‌آنها سعی می‌کنند روشی مطلوب برای پیشرفت کودکان خود در بازار کار برگزینند. بسیاری از کودکان در طول دوران ابتدایی به کلاس‌های کد‌نویسی خصوصی نیز می‌روند‌. کودکانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند باید بر اساس سن‌شان مبلغی مابین ۷۷۵ و ۱۳۰۰ دلار برای مدت ۱۲ هفته بپردازند، این مبلغ برای بیشتر خانواده های چینی که اکثرشان ماهانه فقط ۳۰۰۰  دلار حقوق می‌گیرند‌، عملا غیر‌قابل پرداخت است‌، به همین دلیل دولت چین سعی کرده‌است تا کد‌نویسی را به یکی از دروس اصلی مدارس تبدیل کند.

هنگ کنگ یکی از شهرهای پرطرفدار در زمینه‌ی تکنولوژی در جهان است. براساس آمار ، ۸۵ درصد از مردم این شهر به پهنای باند بالا دسترسی دارند و در حال حاضر درس فن آوری اطلاعات در مدارس ابتدایی و متوسطهی‌آنها آموزش داده می‌شود و دولت درحال حاضر در تلاش برای تشکیل این دوره‌ها در شهرهای دیگر نیز می‌باشد‌. در این دوره‌ها روی مفاهیم کدنویسی بیشتر تمرکز می‌شود تا دانش آموزان بتوانند پایه و اساس آن را یاد بگیرند، مثلا زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را یاد می‌گیرند که از بسیاری از برنامه های کاربردی پشتیبانی می‌کند.

از آنجایی‌که نیاز به کارگران فنی که توانایی تولید و مدیریت برنامه‌های کاربردی را داشته باشند در چین رو به افزایش است‌، یادگیری برنامه‌نویسی در سنین پایین ایده‌ی بسیار جالبی می‌باشد. سیاست حاکم بر این کشور معتقد است تا درس کدنویسی یکی از دروس اصلی دانش‌آموزان قرار‌گیرد تا آنها برای زندگی در دنیای دیجیتال آینده آمادگی کافی را داشته باشند‌. اما چین تنها کشوری نیست که این سیاست را در آموزش مهارت‌های فن‌آوری به دانش‌آموزان خود اعمال می‌کند، در انگلستان نیز کلاس‌های علوم کامپیوتر برای دانش آموزان بین ۵ تا ۱۶ سال اجباری شده است. این کلاس‌ها شامل یادگیری برنامه‌نویسی در میان انبوهی از مهارت‌های مرتبط با آن می‌باشد. کشورهای دیگر از جمله استرالیا و سنگاپور نیز قصد دارند تا برنامه نویسی را به یکی از درس‌های اجباری مدارس خود تبدیل کنند.

یکی از عوامل مهمی که آموزش کدنویسی را به کودکان توصیه می کنند این است که این مهارت ذهن آنها را تحلیل‌گر‌، حساب‌گر و البته منطقی پرورش می‌دهد‌، چه خوب است اگر ما نیز بپذیریم که کدنویسی در سال‌های آتی اصلی‌ترین مهارتی خواهد بود که هر شخصی باید داشته باشد و برنامه ریزی‌هایی در جهت تحقق این هدف و قوی‌تر‌سازی نسل آینده‌مان انجام دهیم.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟