اکتشافاتی جالب درباره‌ی پلوتو

پلوتو

با وجود مشاهدات و عکس‌هایی که اخیراً منتشر شده، پلوتو هنوز یک سیاره مرموز و هیجان‌انگیز است.
بعد از سه ماهی که از انتشار عکس‌های پلوتو می‌گذرد دانشمندان ناسا اطلاعات تکه‌تکه‌ای که از این سیاره داشتند را گردآوری کرده و به اکتشافات جالبی رسیدند.

۱.پلوتو رشته کوه‌هایی با ارتفاع چندین کیلومتر دارد
طی سال‌ها ستاره شناسان مدارکی داشتند که اثبات می‌کرد که سطح پلوتو پوشیده از نیتروژن، دی‌اکسید کربن و یخ متان است. ولی این ترکیبات به حدی قوی نیستند که بتوانند وجود چنین رشته کوه‌هایی را تحمل کنند. این فکر باعث شد تا به این نتیجه برسند که این کوه‌ها بر روی لایه‌ی ضخیمی از یخ آب قرار گرفته‌اند.

پلوتو

۲.پلوتو مایل است سطح خود را بازسازی کند
این ستاره شناسان توانستند دریابند که پروسه‌ی حرکت سطح پلوتو شباهت زیادی به ورقه‌های تکتونیکی زمین و حرکت پوسته دارد.قسمت زیادی از این سطح قلب شکل معروف دهانه‌‌ی مشخص و آشکاری ندارد که ثابت می‌کند نمیتواند بیشتر از چند میلیون سال سن داشته باشد.

پلوتو

 ۳.جو پلوتو پراکنده ولی مه‌دار است.
فشار جوی بر روی سطح این سیاره تقریبا ۰.۰۰۱ درصد فشار جوی برروی سطح زمین است که کمی کم‌تر از چیزی‌ست که انتظار می‌رفت. اما مشاهدات جدید یک مه جوی در بالای این سطح را نشان می‌دهد که آن‌را مه کروی نامیده‌اند و تقریباً ۱۵۰ کیلومتر ارتفاع دارد.

پلوتو

۴.پلوتو و شارون (یکی از قمرهای پلوتو) چگالی مشابهی دارند.
ستاره شناسان اعتقاد دارند که پلوتو و بزرگ‌ترین قمر آن، شارون از یک ضربه بسیار شدید شبیه ضربه‌ای که زمین و ماه را پدید آورد به وجود آمده باشند. اندازه گیری تراکم‌ها و چگالی نشان می دهد که دو جسمی که برخورد کرده‌اند و این ضربه شدید را پدید آورده‌اند دارای ترکیبات مشابه یا حتی یکسان بوده‌اند که نشان میدهد که مواد مورد نیاز برای پدید آمدن یک سیاره در زمان کودکی منظومه شمسی در آن وجود داشته است.

پلوتو

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db