بختک چیست ؟

بختک

بختک یا فلج خواب حالتی است که فرد تقریباً هشیار و بیدار است ولی توانایی حرکت ندارد و معمولاً تنها چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می‌انجامد و زمانی رخ می‌دهد که فرد در حال گذر از حالت بین خواب و بیداری است. اکثر مردم از زمان‌های قدیم این پدیده را به موجودی به نام بختک نسبت می‌دادند.

بختک در باورهای عامیانه موجودی است که شب‌ها بر بدن انسان می‌جهد و قصد خفه کردن او را دارد. می‌گفتند این موجود بر روی سینه فرد می‌نشیند و توانایی حرکت را از او سلب میکند. احتمالاً ضرب‌المثل مثل بختک روی زندگی کسی افتادن از همین باور وارد زبان فارسی شده باشد.

بختک نام کنیز اسکندر بود که از آب حیات جاودانه‌ی او نوشیده بود. اسکندر که از این حرکت او خشمگین شده بود، با شمشیر بینی او را برید.بختک هم برای خود از گِل بینی‌ای ساخت. در افسانه‌ها آمده‌است که هرکس بتواند بینی بختک را بگیرد، او از گنج‌های اسکندر به او رشوه خواهد داد. البته امروزه دلیل علمی وقوع این پدیده که امروزه به آن فلج خواب میگویند، کشف و اثبات شده است.

حداکثر از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر این پدیده را تجربه می‌کنند و معمولاً در سنین نوجوانی متوجه آن می‌شوند. اما ممکن است هر فردی با هر جنسیتی و با هر سنی آن را تجربه کند. عوامل مختلفی در وقوع این پدیده دخیل هستند. از جمله:

  • کمبود خواب
  • تغییر در برنامه‌ی زمانی خواب
  • به پشت خوابیدن
  • مواجهه با شرایط روحی منفی مانند استرس و اختلال دوقطبی
  • استفاده از دارویی خاص که اختلالات خواب از عوارض آن است
  • سو مصرف مواد

آیا وقوع  بختک به بدن آسیب می‌رساند؟
اکثر کسانی که به اختلالات خواب مبتلا هستند، دچار فلج خواب نیز می‌شوند. هرچند خیلی از کسانی که این پدیده را تجربه می‌کنند، مشکل خاصی ندارند. این پدیده ضرری ندارد و آسیبی نمی‌رساند. خیلی‌ها در زمان وقوع این پدیده بسیار وحشت‌زده می‌شوند. زیرا بیدار می‌شوند ولی برای چند دقیقه توانایی حرکت ندارند و نفس کشیدن برایشان دشوار است. فلج خواب برای هرکسی میتواند اتفاق بیفتد ولی میتوان با کاهش استرس و ورزش روزانه (درصورتی که به ساعت خواب نزدیک نباشد) و خودداری از پرخوری احتمال وقوع آن را بسیار کاهش داد.

منبع۱
منبع۲

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Summer ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۹:۱۴ ق٫ظ

    hande çetin diyor ki:istanbul bahçelievlerde oturuyorum 2 kiÅŸiyiz maalesef grubumuz yok ama fazlasıyla ihtiyacımız var eÄŸer bizi ciddiye alırsanız fazlasıyla çalışır ve kış sezonunda grubu kesinlikle çtz3aloırıÄ.05Ÿ2 214 03 13 numaralı telefon yoluyla iletiÅŸim saÄŸlarsanız sevinirim.saygılar

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db