چند راه ساده برای گفتن نه

sayNo

برای بیشتر افراد گفتن نه بسیار سخت است، آنها می‌خواهند همیشه رفتاری خوب با دیگران داشته باشند و برای کمک حاضر باشند. مهمترین چیز این است که نمی‌خواهند طرف مقابل ناراحت، و احساساتش جریحه دار شود. اما این به ظاهر خوب بودن نتیجه‌ای ندارد جز احساسات خود را جریحه‌دار کردن. این افراد ساعت‌ها زمان برای دیگران صرف می‌کنند اما برای انجام دادن کار خود زمانی ندارند. شما چطور؟ اگر شما نیز این مشکل را حس می‌کنید، بیاید باهم راهی برای آن بیابیم.

چرا گفتن نه سخت است؟برای یادگرفتن چگونه نه گفتن باید اول درک کنیم چرا این کار سخت است.
می‌خواهید کمک کنید
شما روح بلند و قلب مهربانی دارید و نمی‌خواهید شخصی را ناامید کنید حتی اگر به قیمت از دست دادن زمان شما باشد.
ترس از بی ادبانه بودن
این رفتار در کشورهای آسیایی بیشتر شایع است، مردم معتقد هستند باید ظاهر را حفظ کرد. و اگر نه بگوییم مودبانه نیست و برای وجهه ما خوب نیست.
مورد مقبول بودن
شما در گروهی قرار دارید و می‌خواهید مورد مقبول گروه باشید و یا ترس از دست دادن گروهی که در آن هستید دارید. بنابراین به درخواست‌های آنها پاسخ ‌مثبت می‌دهید.
ترس از مشاجره
ممکن است طرف مقابل برخورد بدی داشته باشد و یا اینکه در آینده عواقبی ببار داشته باشد.
ترس از دست دادن موقعیت
ممکن است با گفتن نه این موقعیت از دست برود و دیگر چنین موقعیتی برای کمک کردن پیش نیاید.
شکستن پل‌های پشت سر
بعضی از افراد نه شنیدن را به عنوان طرد خود برداشت می‌کنند. یعنی این رابطه تمام است و تمام پل‌های ارتباطی شکسته شد.

این‌ها شایع‌ترین دلیل برای ناتوانی در گفتن نه می‎باشند. اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم یک رابطه نمی‌تواند با تنها گفتن نه برای کمک از بین برود و یا به دعوا منجر شود. واقعیت این است که تمام این دلایل باور غلط در ذهن انسان است. مهمترین مسئله در این موضوع این نیست که شما نه گفته‌اید، بلکه این‌است که شما چگونه نه گفته‌اید. هر فردی برای خود کارهایی دارد که نیاز به زمان برای انجام آنها دارد و گفتن نه بدان معنی‌است شما به زمان و کار خود احترام گذاشته‌اید.
باید یاد بگیریم که چطور بتوانیم در نهایت احترام نه بگوییم و از این ذهنیت رها شویم. اگر شما مطمئن نیستید چگونه نه بگویید راه‌های زیر را امتحان کنید.
اولویت دیگری دارم که ذهنم را مشغول کرده و باید انجام شود.
اگر شما بشدت مشغول هستید و کار دیگری باید انجام شود براحتی می‌توانید توضیح دهید که هم‌اکنون ذهنتان درگیر موضوع دیگری است.
الان زمان مناسبی نیست، هم‌اکنون درگیر کار دیگری هستم اما در زمان X می‌توانم.
این طبیعی‌است که درخواستی از شما شود ولی شما وقت نداشته باشید، اما در زمان دیگری بتوانید به طرف مقابل کمک کنید و براحتی می‌توانید زمان خالی خودتان را پیشنهاد دهید.
دوست دارم انجام دهم اما …
این راه مودبانه به طرف مقابل می‌پذیراند که شما دوست دارید به او کمک کنید اما زمانی برای کمک به او ندارید و اولویت‌هایتان در زندگی شما را مشغول کرده است و نیاز است که آن‌ها را انجام دهید.
بگذارید در موردش فکر کنم و بزودی به شما می‌گویم
این راه مودبانه‌ی دیگری است برای گفتن نه، بیشتر شبیه “شاید” است که می‌تواند او را متوجه کند شما زمان انجام آن را ندارید و باید بررسی کنید چه زمانی و یا اصلا می‌توانید برای کمک به او در کنارش باشید یا خیر.
من در این مورد نمی‌توانم کمک کنم ولی چرا به X نمی‌گویید
گهگاه شما نمی‌تواند کمک کنید و او از فردی درخواست کرده‌است که توانایی کمک به او را ندارد، ولی او چون نیاز دارد، از شما درخواست کرده است و ممکن است ذهنش قادر به تصمیم گیری درباره انتخاب فرد درست نبوده است. شما به سادگی می‌توانید فرد مناسبی برای درخواست کمک معرفی کنید.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db