چگونه درخواست دیگران را رد کنیم و کماکان با آن‌ها دوست بمانیم؟

دوست

«دوستان واقعی همیشه وقتی به کمک نیاز دارید کنارتان هستند.»

شاید همینطور باشد. اما زمان‌هایی نیز وجود دارد که باید درخواست کمک از دوستانتان را رد کنید. ممکن است در آن بازه‌ی زمانی سرتان بیش از حد شلوغ باشد، یا انجام آن کار بیش از اندازه برای شما هزینه‌ی نه صرفا مالی داشته باشد.

مدتی پیش یکی از دوستان من از من درخواست کرد تا برای فریب دادن شرکت بیمه به او کمک کنم. او به شدت محتاج پول بود و گرفتن پول از بیمه یکی از معدود راه‌هایی بود که می‌توانست با آن خود را از میان مشکلات بیرون بکشد. به علاوه به من قول داده بود که سهم خوبی نیز به من بدهد. اما من هیچ وقت خودم را درگیر این جریانات نمی‌کنم، حالا چگونه می‌توانم او را از انجام این کار بدون لطمه خوردن به دوستی‌مان منصرف کنم؟ یا چگونه می‌توانم درخواست او را رد کنم و کماکان با او دوست بمانم؟

اگر شما هم در چنین موقعیت‌هایی قرار گرفتید، چند پیشنهاد ساده برای شما داریم که ممکن است به شما در این امر کمک کند؛

۱- مطمئن باشید که حق با شماست: برداشت‌های متفاوت از یک کلمه و سوءتفاهم درباره یک موضوع چندان اتفاق غریبی نیست. در ابتدا لازم است از او بخواهید به روشنی برای شما درخواستش را توضیح دهد تا مطمئن شوید برداشت شما از درخواستش درست بوده و واقعا قصد انجام آن کار را ندارید.

۲- انسان‌ها را از مشکلاتشان جدا کنید: خب، شما با دوستتان صحبت کردید و فهمیدید که قطعا قصد کمک به او را برای انجام آن کار ندارید. این ممکن است باعث بروز مشکل در دوستی شما شود، اما شما هنوز دوست هستید. سعی کنید فقط درباره‌ی همان مشکل و دلایل‌تان برای انجام دادن یا ندادنش صحبت کنید نه درباره‌ی دوستی‌تان و سابقه‌ی آن. مشکل حاضر با رابطه‌ی شما دو چیز متفاوت از هم هستند.

۳- درباره‌ی توانایی خودتان صحبت کنید، نه درباره‌ی رفتار دوستتان: مطمئنا اگر به دوستتان بگویید «تو یک کلاهبردار هستی و من در این کار خلاف قانون علیه بیمه شریک تو نمی‌شوم.» علاوه بر دور از ادب بودن، باعث ناراحتی و دلخوری او می‌شود. او به دلیل فشار‌های ناشی از مشکل خود ممکن است اتفاقات و رخدادها را آن‌ طور که شما می‌بینید نبیند و آن کار را برای خود توجیه کند. بهتر است اگر به فکر کمک به او و حفظ دوستی‌تان هستید به او پیشنهاد کمک از طریق راه‌های دیگری را بدهید. مانند: «من می‌توانم آن مقدار پولی که لازم داری را به تو قرض بدهم.»

۴- مخالفت خودتان را صریح، محکم و با احترام ابراز کنید: شما با دادن پاسخ‌های غیر شفاف، بالا پایین کردن کلمات و بهانه‌های بی‌دلیل تنها او را نسبت به اینکه ممکن است درخواستش را بپذیرید به اشتباه امیدوار کرده‌اید. پس با شهامت و صریح مخالفت کنید.

بهتر است میان لزوم پافشاری بر روی خواسته‌ی خود و الزامات دوستی مرزی قائل شویم و بدانیم در ازای همیشه بله گفتن به دیگران، چه سطحی از شادکامی و رضایت از خود را برای خویش از دست می‌دهیم. ما در برابر خود و دیگران نزدیک مسئولیم و می‌بایست میان این دو تعادلی برقرار کنیم.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db