تمرکز روی یک کار به جای انجام چند کار همزمان

تمرکز

معمولا اکثر آدم‌ها در برهه‌ای از زندگیشان در دام جذابیت انجام چند کار به طور همزمان می‌افتند. برخی حتی از یاد برده‌اند تمرکز بر روی یک کار چگونه می‌تواند باشد! می‌دانیم که تقسیم توجه بر روی چند کار مختلف و به طور همزمان، از کارایی ذهن و عملکرد می‌کاهد، چرا که قدرت تمرکز شما کم شده و به راحتی حواستان پرت می‌شود. با انجام چند کار همزمان همیشه احساس می‌کنید سرتان شلوغ است، یک عالمه کار دارید و در عین حال به هیچ کاری نمی‌رسید. اگر شما نیز از انجام چند کار به طور همزمان به ستوه آمده‌اید، احساس بد ناشی از همیشه دویدن و هرگز نرسیدن رهایتان نمی‌کند و به دنبال تمرین‌هایی جهت گذاشتن نقطه‌ی پایانی برای آن می‌گردید، در اینجا با ما همراه باشید.

۱. روی مرورگر تنها یک تب باز کنید.
اگر بخواهید از انجام چند کار به طور همزمان دست بردارید، قدم اول این است که هر بار اجازه داشته باشید تنها یک تب روی مرورگرتان باز باشد. در یک زمان مشخص شما می‌بایست یا در حال خواندن چیزی باشید، یا در حال پاسخگویی به یک ایمیل، یا … اگر همه‌ی این تب‌ها روی مرورگر شما باز باشند، در حال پاسخگویی به یک ایمیل، بخشی از تمرکزتان متوجه تب دیگری خواهد بود که به شما چشمک می‌زند تا سراغش بروید و موجب حواس‌پرتی‌تان خواهد بود. اگر چند کار مختلف دارید، کافی است که هر کدام را بوک‌مارک کرده یا آن را در لیست کارهایتان یادداشت نموده و پنجره را ببندید. به این ترتیب می‌توانید تمرکزتان را به همان یک کار اختصاص دهید.

۲. بدانید قرار است روی چه کاری تمرکز کنید.
هنگامی که می‌خواهید کاری را شروع کنید، بهتر است لحظه‌ای دست نگه دارید و به این فکر کنید قرار است چه کار کنید. از خودتان بپرسید قرار است چه کاری انجام دهم؟ و به خودتان جواب دهید. وقتی به طور واضح برای خودتان مشخص کنید در این لحظه باید چه کار کنید، بهتر می‌توانید حواستان را جمع کنید و روی آن کار متمرکز باقی بمانید.

۳. بدانید که آیا قرار است این کار را الان به پایان برسانید.
اگر شما مقاله‌ای را برداشتید تا بخوانید، بهتر است مشخص کنید میزان اولویت داشتن آن چه‌قدر است. اگر قرار است مقاله را حالا بخوانید، برای آن زمانی تعیین کنید و به جز وقتی که کار فوری پیش بیاید، از پای آن بلند نشوید. هر چه بین کاری که انجام می‌دهید بیشتر وقفه بیندازید، کندتر پیش خواهید رفت و تمرکز شما کمتر خواهد بود. در آن زمان تعیین شده، تمام توجه و تمرکز خود را صرف همان یک کاری کنید که قرار است انجام دهید.

تمرکز

۴. از وقفه‌ها و میزان جابه‌جا شدنتان بین کارها آگاه باشید.
گاهی پیش می‌آید که ما آن‌قدر به جابه‌جا شدن میان کارهایمان عادت کرده‌ایم که حتی از انجامش آگاه نیستیم. برای ارتقای سطح تمرکز نیاز است آگاهی‌مان را افزایش دهیم که برای آن می‌بایست تمرین کنیم. باید گوش به زنگ باشیم تا همین که حواسمان پرت شد به آن توجه کنیم و بررسی کنیم که آیا این وقفه‌ای که قرار است در کارمان ایجاد کنیم ضروری هست یا خیر. اگر قرار باشد شما تا صفحه‌ی پنجاه یک کتاب را بخوانید و سپس یک ویدئوی آموزشی را تماشا کنید، این جابه‌جایی طبیعی است. یا اگر میان خواندن آن کتاب اعضای خانواده با شما کار داشته باشند، یا تلفنتان زنگ بخورد و بخواهید جواب بدهید، این‌ها نیز امری اجتناب‌ناپذیر است. اما اگر بین خواندن این پنجاه صفحه، یک بار بلند شوید و آهنگی را پخش کنید، بار دیگر تلویزیون را روشن کنید و چند تا کانال را بالا پایین کنید، یا سری به اینستاگرام بزنید، این وقفه‌ها نه تنها ضروری نیستند، بلکه به تمرکز شما آسیب خواهند زد. نیاز است شما از این جابه‌جا شدن‌های غیرضروری آگاه شوید تا تمرکز خود را افزایش پیدا دهید.

۵. عمدا کامپیوتر و تلفنتان را خاموش کنید.
نیازی نیست که همیشه در حال کار کردن باشید، همیشه حواستان را به سختی روی کاری متمرکز کنید، همیشه در حال چک کردن چیزی باشد! گاهی، لازم است زمانی را با دوری از دستگاه‌های دیجیتالی سپری کنید. موبایلتان را آفلاین کنید، کامپیوترتان را خاموش کنید. اگر دمی در دسترس همه نباشید قرار نیست هیچ اتفاق خاصی بیفتد. وقتی را به دور از هر گونه حواس‌پرتی به خودتان اختصاص دهید. کتابی را که مدت‌ها قرار بوده بخوانید و وقت نداشته‌اید بردارید و با لذت شروع به خواندن کنید. بیرون بروید و پیاده‌روی کنید (یادتان باشد هدفونتان را جا بگذارید!)، کار مشترکی با دوستی انجام دهید که مدتی است نتوانسته‌اید زمانی را کنار یکدیگر سپری کنید.

این‌ها قوانین سخت و در عین حال زود بازدهی نیستند. خیلی وقت‌ها ممکن است مخصوصا در ابتدا در انجامشان ناکام شوید و شکست بخورید، اما باید بدانید راز موفقیت استقامت و مداومت در انجام آن است.

کمترین چیزی که این تمرین‌ها برایمان در پی خواهد داشت افزایش آگاهی و هوشیاری است که پایه و اساس رشد شخصی ماست.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟