چگونه تکنولوژی واقعیت ذهنی ما را شکل می‌دهد

واقعیت

ممکن است بسیاری از شما بارها به این موضوع فکر کرده باشید که چه چیز موجب تفاوت واقعیت ذهنی دنیای ما با دیگران می‌شود. هر فردی در دنیایی زندگی می‌کند که منحصر به خودش است و دو انسان به یک پدیده‌ی واحد به یک شکل نگاه نمی‌کنند. شما اگر بخواهید از دنیای ذهنی شخص دیگری سردربیاورید، تنها با گفتگو کردن می‌توانید بفهمید که او چگونه می‌بیند و فکر می‌کند. هر چند باز هم نخواهیم توانست مانند او ببینیم، تنها می‌توانیم او را بهتر درک کنیم.

واقعیت در اصل برداشت کاملا شخصی ما از یک پدیده است. شاید ما ترجیح می‌دادیم واقعیت ذهنی‌مان در دنیای بیرونی نمود عینی داشت. مثلا اگر شما یک لیوان آب را جلوی چند نفر بگذارید، چون قابل دیدن و قابل لمس است یک حقیقت به شمار می‌آید که همه‌ی افراد روی آن توافق‌نظر دارند که یک لیوان با مقداری آب جلوی آن‌ها قرار دارد، اما اگر قرار باشد افراد در مورد همین حقیقت به ظاهر ساده نظر بدهند یا آن را توصیف کنند ممکن است برخی بگویند نصف لیوان پر است و عده‌ای بگویند نصف لیوان خالی است و حتی در مورد ویژگی‌های ظاهری آن نظرات کاملا متفاوتی داشته باشند. بله! همین لیوان به ظاهر ساده می‌تواند در ذهن افراد مختلف نمود ذهنی متفاوتی ایجاد کند.

با این وجود، شکل‌گیری واقعیت چیزی نیست که یک بار برای همیشه اتفاق بیفتد. واقعیت ذهنی ما هر لحظه در حال شکل‌گیری و دگرگونی است. اما این واقعیت چگونه به وجود می‌آید؟

روانشناسان و پژوهشگران روی نحوه‌ای که واقعیت در ذهن ما ایجاد می‌شود توافق ندارند، با این حال، آنچه واضح و بدیهی به نظر می‌رسد این است که طرز فکر ما را کارهایی که به صورت مکرر تکرار می‌کنیم، آدم‌هایی که به دفعات با آن‌ها در ارتباطیم، و محیط‌هایی که بیشتر در آن حضور داریم، شکل می‌دهند. در یک کلام، عادات ما، نقش تعیین‌کننده‌ای در نوع نگاه ما به زندگی دارند.

گاهی خوب است عادات خود را در زندگی مورد بازنگری قرار دهیم. این روزها تکنولوژی سهم بسزایی را در عادت‌های روزانه‌ی افراد و نحوه‌ی گذران وقت ایفا می‌کند. ما بیشتر از آنچه بدانیم درگیر گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی بوده و این گوشی‌ها به عنوان بخشی از هویتمان در تار و پود زندگی ما تنیده‌اند. امروزه آدم‌ها چشمشان رو به گوشی‌شان باز می‌شود و پیش از اینکه بیدار و هشیار شوند گوشی هوشمندشان را به دست گرفته‌اند.

واقعیت

در همین راستا باید دانست که اپلیکیشن‌هایی که نصب می‌کنیم، بازی‌هایی که درگیرشان هستیم، وب‌سایت‌هایی که هر روز به آن‌ها سر می‌زنیم، گروه‌ها و کانال‌هایی که در آن‌ها عضو هستیم، همه‌ی این‌ها جزئی جدانشدنی از عادات روزمره‌ی ما گردیده‌اند که در شکل‌دهی به واقعیت ذهنی‌مان نقش موثری دارند. اگر همین کارهای پیش پا افتاده می‌توانند تا این حد در زندگی ما و نوع نگرش ما اثرگذار باشند بهتر است به بازنگری آنچه انجام می‌دهیم بپردازیم. دانستن این نکته مهم است که خاصیت عادت، خودکار بودن آن است! هنگامی که شما رانندگی می‌کنید یا شال گردن می‌بافید نیازی نیست در مورد آن فکر کنید، آن را انجام می‌دهید چون به آن عادت دارید و انجام آن به صورت اتوماتیک درآمده است. پس ممکن است روزانه شما وقت خود را صرف اپلیکیشن‌هایی بکنید که در واقع سودمند نیستند و وقت شما را می‌بلعند، آدم‌هایی را در فیسبوک یا توییتر یا اینستاگرام دنبال کنید که همیشه می‌خواهند بگویند دنیا چه جای وحشتناکی است یا مدام از همه چیز گلایه می‌کنند، تنها به این علت که به آن‌ها عادت کرده‌اید.

خوب است نسبت به عادت‌های خود هوشیار بوده، و اجازه ندهیم واقعیتی که خودمان برای خودمان از دنیا می‌سازیم، افسرده‌کننده و ملال‌آور یا سرشار از احساس ناامیدی و پوچی باشد.

با پذیرش سهم تکنولوژی در شکل‌دهی واقعیت دنیای ذهنی‌مان، می‌توانیم دست به انتخاب‌های هوشمندانه‌تری زده و با دقت بیشتری به انتخاب محیطی که به صورت مجازی در آن زندگی می‌کنیم بپردازیم و نحوه‌ی گذراندن وقتمان را تعیین کرده، و بدین ترتیب زندگی بهتری برای خود تدارک ببینیم.

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Brandi ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۱۰:۱۲ ق٫ظ

    I love pink lights! I have some that I have up in the bathroom. I discovered your blog and work recently. I’ve been really taken by the postcards that you made, the index cards, and the collages that are on your flickr site. I love your use of color as well as the way that you mix painting and collage. Thanks for shpcmng.aeare,im