۷ مزیت قصه خوانی برای کودکتان در هنگام خواب

قصه

چه پدر و مادر باشید و چه قصد بچه‌دار شدن داشته باشید، خوب است که بدانید خواندن داستان برای کودکان هنگام خواب تا چه اندازه سودمند است. گرچه اکثر والدین پس از گذراندن یک روز طولانی ممکن است حال و حوصله‌ی قصه‌خوانی شبانه را نداشته باشند و این کار برایشان خسته‌کننده باشد، با این حال احتمالا دانستن اینکه همین قصه‌خوانی به ظاهر خسته‌کننده چه تأثیر شگرفی بر سلامت ذهن و هیجانی کودک خواهد داشت باعث شود نظرشان تغییر کند. حال با یکدیگر نگاهی بیندازیم بر مهم‌ترین اثرات آن تا در پایان دیگر این چند دقیقه قصه‌خوانی شبانه را از کودکمان دریغ ننماییم.

۱. به گسترش قوه تخیل کودک کمک می‌کند.
قصه‌خوانی قبل از خواب تخیل و ابتکار کودک را پرورش می‌دهد. داشتن قوه تخیلی سالم باعث می‌شود کارکرد ذهنشان افزایش یابد و به آن‌ها می‌آموزد مؤثرتر و با سرعت بالاتری فکر کنند. قصه‌خوانی با افزایش خلاقیت و تخیل، آن‌ها را قادر می‌سازد تا در آینده با سرعت بالاتری برای مشکلاتشان به راه‌حل برسند. توانایی مجسم کردن شخصیت‌ها، مکان‌ها و پیشامدهای غیرواقعی، زندگی را رنگی‌تر و شادتر می‌سازد. بنابراین با قصه‌خوانی راه پرورش این توانایی کودکتان را هموار سازید.

۲. ساختن لحظاتی بی‌قیمت
قصه‌خوانی شبانه لحظاتی فراموش‌نشدنی می‌آفریند. به عنوان پدر یا مادر، احتمالا دوست داشته باشید کودکتان آن زمان‌هایی را که کنارش وقت گذرانده‌اید و هنگام خواب برایش داستان‌هایی سحرآمیز خوانده‌اید را به یاد داشته باشد. آن لحظاتی که به کودکتان شب بخیر می‌گویید و آن لبخند جذاب را روی صورت کوچولوی خواب‌آلودتان می‌بینید بی‌قیمت‌ اند. با قصه‌خوانی شبانه می‌توانید این خاطرات به یاد ماندنی را برای خودتان و کودکتان بسازید.

۳. باعث پیشرفت زبانی کودک می‌گردد.
ما نه تنها برای کودک قصه می‌خوانیم بلکه همزمان به آن‌ها آموزش نیز می‌دهیم. آن‌ها مهم‌ترین کلماتی که به کار می‌بریم را به یاد می‌سپارند و دامنه لغاتشان افزایش پیدا می‌کند. معمولا واژه‌هایی که در داستان به گوششان می‌خورد را بلافاصله به کار می‌برند و آن کلمه و کاربردش را می‌آموزند. بنابراین هرچه برای کودکان تعداد بیشتری قصه خوانده شود بهتر می‌توانند ایده‌ها و نظراتشان را بیان کرده و توضیح دهند.

۴. بذر عشق به مطالعه را درون کودکتان خواهید کاشت.
هنگام قصه‌خوانی شبانه شما در واقع کودکتان را ترغیب می‌کنید تا در تمام طول عمر کتاب‌های بیشتر و بیشتری مطالعه کند. کودکانی که عاشق کتاب خواندن هستند معمولا والدینی دارند که برایشان پیش از خواب قصه می‌خواند. کودکانی که تنها سرگرمی‌شان تماشای فیلم و کارتون است، از مزایای مطالعه محروم خواهند ماند. بنابراین، پدر و مادرها می‌بایست در زمینه مطالعه و کتاب‌خوانی الهام‌بخش کودکشان باشند، تا به این ترتیب کودک موفقیت بیشتری را در زندگی خویش تجربه نمایند.

قصه

۵. با قصه‌خوانی مغز کودکتان را برانگیزید.
برای دانستن این برانگیختی تنها کافی است تصور کنید هنگامی که برای کودکتان قصه می‌خوانید چندین سوال در ذهنش ایجاد می‌شود. «این چیه؟»، «اون چیه؟»، «چه‌جوری تونست این کارو بکنه؟» و هزاران سوال عجیب غریب دیگر که گاه ممکن است شما را به ستوه بیاورد! هرچه بیشتر برای کودکتان قصه بخوانید، سوال‌های بیشتری در ذهنش ایجاد می‌شود، و هرچه بیشتر سوال بپرسند، جواب بیشتری دریافت می‌کنند و در نتیجه‌ی کودک باهوش‌تر و خلاق‌تری خواهید داشت. قصه خواندن برای کودکتان هنگام خواب را شروع کنید و خواهید دید آن‌ها تلاش می‌کنند سوالاتشان را حتی بدون کمک شما پاسخ گویند چرا که کارکرد مغزشان به طور طبیعی بهتر و سریع‌تر می‌شود.

۶. ‌قصه شما بهترین نوع لالایی است.
اگر نمی‌توانید برای کودکتان آواز بخوانید یا به هر دلیلی از این کار خوشتان نمی‌آید، با خواندن قصه برای کودکتان کمک می‌کنید سریع‌تر به خواب رود. خوشبختانه امروزه ما به داستان‌های مختلف و متنوعی دسترسی داریم که به ما قدرت انتخاب بیشتری می‌بخشد تا متناسب با سن کودک داستانی را انتخاب کرده و آموزش او را آغاز کنیم. این شیوه آموزش نه تنها به مذاق کودک خوش می‌آید، بلکه تلفظ و دیکته‌شان را بهبود می‌بخشد.

۷. کودکان باهوش‌تری داشته باشید.
کتاب خواندن ما را باهوش‌تر می‌سازد. به عنوان مثال وقتی برای کودکتان قصه می‌خوانید، آن‌ها با دستور زبان و دامنه لغات بیشتری آشنا می‌شوند. این آشنایی موجب می‌شود کودک شما در مدرسه موفق‌تر باشد زیرا با بسیاری از واژه‌ها از پیش به واسطه قصه‌هایی که برایش خوانده‌اید آشنایی دارد. از سوی دیگر هر داستان یک جنبه اخلاقی نیز دارد که به کودک خوب و بد را می‌آموزد. در یک کلام، قصه‌ها مفاهیم اساسی و پایه در یک جامعه، رفتار مناسب و به طور کلی زندگی را نشان می‌دهند.

این دلایل دیگر جای بحثی باقی نمی‌گذارد که این چند دقیقه وقت گذاشتن شبانه تا چه اندازه برای کودک شما ضروری است. اهمیتی ندارد تا چه اندازه خسته‌اید، اگر بخواهید مطمئن باشید می‌توانید این چند دقیقه را به کودکتان هدیه دهید و آن‌ها در آینده از این بابت از شما سپاس‌گزار خواهند شد.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟