۵ عامل اساسی که مانع دستیابی به موفقیت هستند

موفقیت

موفقیت وابستگی شدیدی به طرز نگاه شما به زندگی، انگیزه، سبک زندگی و اعتماد به نفس دارد. مارک توین می‌گوید:

تمام چیزی که برای موفقیت نیاز است، جهالت و اعتماد به نفس است. – مارک توین

به این معنی که تا زمان دستیابی به موفقیت از تلاش دست بر ندارید و خود را کوچک نشمرید.

۱-شبکه‌های اجتماعی
این یکی از مؤثرترین عوامل در عدم دستیابی به موفقیت است. همه ما از فیسبوک برای کسب و کار خود استفاده می‌کنیم، چرا که می‌تواند ابزار مؤثری باشد. اما این را هم در نظر داشته باشید که این ابزار می‌تواند شما را به دام بیندازد. وقتی که تشنه‌ی اطلاعات باشید و محتوای نیوزفید را مرتباً اسکرول کنید عجیب نیست که در یک چشم بر هم زدن به خود بیایید و ببینید که چقدر از وقت باارزش خود را پای اطلاعات کم اهمیت به هدر داده‌اید. نه تنها فیسبوک بلکه هر شبکه‌ی اجتماعی‌ دیگری می‌تواند رفتاری اینگونه داشته باشد. استفاده مداوم و نادرست از شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود کارهای خود را ناتمام بگذارید. آن‌ها وقت را می‌کشند، چیزی که شما برای موفقیت به آن نیاز دارید. پس تب‌های غیر مهم را ببندید و بر روی موضوعات اصلی، آن چیزی که آینده شما در گرو آن است متمرکز شوید.

۲-توهم کار سخت
ساعت کاری روزانه شما ممکن است از ۸ ساعت بگذرد و به ۱۰ ساعت برسد، اما آن چیزی که مهم است اینست که شما ساعات کاری خود را چگونه گذراندید. ممکن است شما با خود فکر کنید که زیاد کار کرده‌اید، اما در حقیقت همکار شما که کنارتان نشسته است بازدهی به مراتب بیشتری از شما داشته. چرا اینطور می‌شود؟ احتمالاً به این دلیل که شما وقت خود را صرف امور بی‌ربط می‌کنید و یا در طول انجام کار وقفه‌های زیادی دریافت می‌کنید. روش‌هایی برای افزایش بازدهی کاری وجود دارد که امیدواریم بتوانیم در مقاله‌ای مجزا به آن بپردازیم.

۳-عدم  وجود اعتماد به نفس
یک روز مثل تمام روزهای دیگر عمرتان از خواب بیدار می‌شوید و خود را روبروی انبوهی از کارهایی که باید انجام شود می‌بینید. به آن‌ها فکر می‌کنید و می‌بینید نمی‌توانید در آن بازه‌ی زمانی محدود تمام این کارها را انجام دهید، حال آنکه احساس می‌کنید این فقط شما هستید که با این مشکلات روبروست و دیگران از پس لیست کارهای روزانه خود بر می‌ایند. حقیقت چیز دیگریست. اجازه دهید نکته‌ای را برای شما روشن کنم؛ هر کس دیگری در این شرایط باشد وضعیتی بهتر از شما ندارد. تنها چیزی که افراد موفق را از دیگران متمایز می‌کند این است که آن‌ها تسلیم نمی‌شوند. در سخت‌ترین شرایط وقتی روبروی خود دیواری را مانع عبور می‌بینید باید به سمت آن حرکت کنید و آن را فرو بریزید. این کاریست که افراد موفق انجام می‌دهند.

۴-فشار
این یکی از فاکتورهای مهم برای آن‌هایی است که می‌خواهند رویای خود را تحقق ببخشند. شما باید بدانید که تحت فشار کار کردن باعث نمی‌شود زودتر به اهداف خود برسید، بلکه می‌تواند باعث بروز عوارضی مانند کم شدن بهره‌وری، خراب شدن برنامه‌ها،  تضعیف روابط اجتماعی و به خطر انداختن سلامت و مواردی از این دست می‌شود. فشار عصبی‌ای که در این شرایط بوجود می‌اید می‌تواند نتیجه‌ی معکوس در دستاورد شما داشته باشد. باید در نظر داشت که تسکین این موارد به مراتب سخت‌تر نیز خواهد بود.

۵-راحتی
آخرین عامل راحتی است. وقتی شما در شرایط راحت و امنیت شغلی باشید، تنها به اندازه‌ای کار کنید که نیاز است و همیشه از آن روش‌های قدیمی‌ای که بلد بودید بهره ببرید، هیچوقت پیشرفتی نمی‌کنید و همواره در همان سطحی که بودید باقی می‌مانید. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، همکاران و کلاً دنیا، این یک پسرفت محسوب می‌شود. اگر شما در جستجوی شرایط بهتر و موفقیت‌های بزرگتر هستید، باید همیشه در شرایط چالش برانگیز باشید و راه‌های جدید را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که خواندن این مقاله به تنهایی نمی‌تواند عامل موفقیت شما باشد. برای دستیابی به موفقیت باید به آن عمل کرد.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟