صنعت نفت ایران

نفت

ایران چهارمین ذخایر اثبات شده‌ی نفت جهان و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان را در اختیار دارد. در سال ۱۹۰۸ (۱۳۲۶ شمسی)، ایران اولین کشوری بود که در خلیج فارس که موفق به کشف نفت شد. صنعت اولیه نفت در ایران از سال ۱۹۲۰ (۱۳۳۸ شمسی)آغاز شده است، و صنعت نفت و گاز است که هنوز موتور حیاتی رشد اقتصادی ایران و محور اصلی برنامه ریزی‌های کلان در حوزه‌ی بودجه محسوب می‌شود. در واقع درآمد نفتی، ۶۵ درصد درآمد دولت را شامل می‌شود. در ده سال گذشته، شرکت ملی نفت ایران حجم کلی تولیدات خود را از ۴.۹ میلیون بشکه در روز، به ۶.۱ میلیون بشکه در روز افزایش داده است و این رشد با وجود تحریم‌های گوناگونی که علیه ایران وجود داشته است صورت گرفته است.نفت

تنگه‌ی هرمز در ساحل جنوب شرقی ایران، یک مسیر بسیار مهم در صادرات از ایران و دیگر کشورهای خلیج فارس محسوب می‌شود. با توجه به بررسی‌های اداره‌ی اطلاعات انرژی آمریکا، روزانه حدودا ۱۷ میلیون بشکه نفت از طریق تنگه‌ی هرمز به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود. بزرگترین میدان نفتی در ایران مارون است که دارای ذخیره‌ی ۲۲ میلیارد بشکه‌ای می‌باشد. بیش از ۸۰ درصد از ذخایر خشکی نفت ایران در حوزه خوزستان در نزدیکی مرز عراق واقع شده است.
میدان پارس جنوبی شامل تقریبا ۱۲۰۰ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است که این مقدار در حدود ۱۵ درصد از ذخایر گاز کل جهان را شامل می‌شود و محل تولید حدود ۳۵ درصد از کل گاز طبیعی در ایران است. توسعه میدان پارس جنوبی دریایی برای ایران دارای اهمیت حیاتی از نظر سیاسی و اقتصادی است. تولید گاز طبیعی از پارس جنوبی بحرانی به دیدار افزایش مصرف داخلی و صادرات به تعهدات فعلی و آینده ایران است. برای پاسخگویی به افزایش مصرف داخلی و صادرات به تعهدات فعلی و آینده ایران تولید گاز طبیعی از پارس جنوبی ضروری است.
منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Buffy ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۷:۰۳ ب٫ظ

    This is crysatl clear. Thanks for taking the time!