فواید گوش دادن به موسیقی

Cute-baby-with-bigg-headphones-funny-image-e1433404860999

اگر بخواهیم در مورد گوش دادن به موسیقی کاوش کنیم در می‌یابیم گوش دادن به موسیقی از دوران باستان وجود داشته است، دیوار نگاره‌های باستانی نشان می‌دهد انسان‌ها پیش از کسب توانایی در صحبت کردن در قالب موسیقی به دیگران ابراز وجود می‌کردند و هنر خود را به نمایش می‌گذاشتند.

صرف‌نظر ازینکه گوش دادن به موسیقی برای اغلب افراد از جمله تفریحات لذت‌بخش است مانند هر کار دیگری ممکن است فواید و مضراتی برای ما داشته باشد، اما امروز قرار نیست از مضرات موسیقی صحبت کنیم فقط قرار است به برخی از فواید گوش دادن به موسیقی که توسط محققان اثبات شده اشاره کنیم.

کاهش درد و استرس
تحقیقات نشان داده، گوش دادن به موسیقی آرام می‌تواند ادراک انسان از درد را کاهش دهد، به ویژه در مراقبت از سالمندان. همچنین مطالعه‌ای نشان داده‌است تاثیر گوش دادن به موسیقی آرام در هنگام استرس می‌تواند به مانند یک ماساژ آرامش‌بخش باشد.

فعالیت بدنی بیشتر
آزمایش‌ها بر روی دوندگان و دوچرخه‌سواران نشان می‌دهد گوش دادن به موسیقی تند می‌تواند سرعت دویدن و رکاب زدن را افزایش دهد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد کسانی که به آلبوم مورد علاقه‌ی خود گوش می‌دهند ممکن است بدون آنکه متوجه شوند یک مایل بیشتر بدوند. همچنین انتخاب موسیقی مورد پسند انگیزه شما را برای دویدن و یا ورزش کردن نیز بیشتر می‌کند.

بهبود کیفیت خواب
اگر شما نیز مانند بسیاری از جوانان مشکل بیخوابی یا کم خوابی دارید جالب است بدانید تحقیقات نشان داده‌است گوش دادن به موسیقی کلاسیک می‌تواند در بهبود بی‌خوابی دانشجویان موثر باشد.

relaxing-with-music-15655

بهبود خلق و خوی رانندگی
اغلب ما دوست داریم در هنگام رانندگی به موزیک مورد علاقه‌مان گوش دهیم، جالب است بدانیم، گوش دادن به موسیقی در هنگام رانندگی می‌تواند روی خلق‌و‌خوی رانندگی شما تاثیر بگذارد، پس هنگامی که زیاد سرحال نیستید٬ ضبط خودرویتان را روشن کنید و به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید.

بهبود حال بیماران
بر اثر تحقیقات ثابت شده است موسیقی می‌تواند هم در آرامش قبل از عمل و هم در بهبود حال بیماران پس از جراحی موثر باشد، همچنین تاثیر موسیقی بر کاهش استرس در بیماران صعب العلاج نیز اثبات شده است. پژوهشگران در فنلاند دریافته‌اند بیماران دچار سکته مغزی که روزانه دو ساعت به موسیقی گوش می‌دهند در مقایسه با بیمارانی که به موسیقی گوش نمی‌دهند سریعتر حافظه کلامی خود را باز می‌یابند.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟