۱۰ فیلمی که هر کارآفرین باید ببیند

کارآفرین

هیچکس نمی‌گوید کارآفرین شدن کار آسانیست. به عنوان یک کارآفرین هر روز هزاران مانع بر سر راه خود خواهید دید. مخالفت اطرافیان و مشکلات اقتصادی کافی است تا نیمی از کارآفرینان در همان ابتدای راه از مسیری که آمده‌اند بازگردند. اما شما جزو آن نیمه نیستید. شما کارآفرینی هستید که در زمان‌های سختی باز هدف خود را پی خواهید گرفت.

در این سختی‌ها آنچه نیاز است کمی استراحت و انگیزه است. و چه چیزی بهتر از دیدن فیلم‌های الهام بخش؟ روایت زندگی کارآفرینانی که با وجود انبوهی از مشکلات، پا پس نکشیده و به مسیر خود ادامه دادند، برای انگیزه دادن به شما کافی است. بنابراین دیدن فیلم‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

The Social Network
از جمله فیلم‌هایی است که وقتی در سال ۲۰۱۰ اکران شد سر و صدای زیادی به پا کرد. چرا که خیلی‌ها می‌خواستند بدانند مارک زاکربرگ چگونه از یک دانشجوی هاروارد به مؤسس بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا بدل شد، در این مسیر با چه مشکلاتی روبرو شد و چگونه بر آن‌ها غلبه کرد.

Glengarry Glen Ross
این فیلم بر اساس انتخاب David Mame به عنوان برنده جایزه پولیتزر ساخته شده. این فیلم به دنیای معلملات املاک سرک می‌کشد و نگاهی نزدیک به دروغ و کلک‌هایی در تجارت دارد که برای موفقیت باید از آن‌ها استفاده کرد. متأسفانه دنیای تجارت بی‌رحم است و گاهی از این بی‌رحمی‌ها می‌توان تجربه کسب کرد.

Pirates of Silicon Valley
این مجموعه تلوزیونی که در سال ۱۹۹۹ ساخته شده به زندگی رهبران دنیای تکنولوژی آن زمان یعنی بیل گیتس و استیو جابز پرداخته است؛ البته که این دو هنوز هم به عنوان موفق‌ترین کارآفرینان دنیا شناخته می‌شوند.

Citizen Kane
حتی اگر شما کارآفرین هم نیستید این شاهکار اورسن ولز را که در سال ۱۹۴۱ ساخته تماشا کنید. این فیلم حول محور زندگی یک سرمایه دار و رئیس یک روزنامه است که در آن عده‌ای سعی دارند آخرین سخن او را رمزگشایی کنند. کین در آخرین روزهای عمر خود درک کرده بود که در زندگی چه چیزی واقعاً اهمیت دارد. اما چرا باید به عنوان یک کارآفرین این فیلم را دید؟ باید بدانید که موفقت کسب و کارتان نباید تنها هدف‌تان در زندگی باشد.

The Pursuit of Happyness
این فیلم بر اساس داستانی واقعی از زندگی کریس گاردنر است که ویل اسمیت در آن هنرنمایی می‌کند. کریس شخصی بود که حتی با وجود ترک همسر، بی‌خانمانی و مشکلات اقتصادی برای بزرگ کردن فرزندش، باز هم دست از تلاش برای خواسته‌های خود نکشید. در حالی که دیدن چند باره‌ی این فیلم را پیشنهاد میکنم، تعجب می‌کنم اگر تا به حال آن را ندیده باشید.

Moneyball
این فیلم درباره اندیشه‌های یک مربی بیسبال است که کسی برای تئوری‌هایش اعتباری قائل نیست. اما برای لذت بردن از این فیلم، نیازی نیست که طرفدار بیسبال باشید. چرا که چالش در جای دیگریست. تیم منابع مالی برای خرید بازکنان درجه یک را ندارد و مربی روشی منحصر به فرد را پیش می‌گیرد، بلکه بتواند تیمش را برنده بازی کند.

Rocky
این فیلم دیگری است که توصیه میکنم هرکسی حداقل یک بار آن را ببیند. این فیلم داستان یک مشتزن گم نام است که یک مسابقه‌ی نمایشی با قهرمان سنگین وزن دنیا را در پیش رو دارد و وظیفه‌ی او باختن است. در این فیلم خواهید دید حتی اگر تمام دنیا خلاف خواسته‌ی شما عمل کند، باز هم نباید نا‌امید بود و تسلیم شد.

Wall Street
این فیلم حول محور تصمیمی است که باید در برابر یک دو راهی بزرگ گرفته شود. اما چرا باید این فیلم را دید؟ لازم است بدانید که هیچوقت نباید خود را به پول بفروشید و به یاد داشته باشید کارآفرینی فقط مربوط به کسب ثروت و معروف شدن نیست.

Jerry Maguire
این فیلم درباره شخصی است که در زندگی شخصی و کاری خود موفق است و دوستان زیادی دارد. اما بر اثر اتفاقی، تمام داشته‌های خود را می‌بازد و در این تلاش است تا آن‌ها را دوباره بدست آورد. آنچه باید از این داستان دریافت این است که در راه تحقق رویای خود، ممکن خیلی چیزها را از دست دهید.

Office Space
این فیلم یک کمدی درباره کارکنان یک شرکت است که قصد دارند در مقابل رئیس حریصشان شورش کنند. هرچند این یک فیلم طنز است، اما در واقعیت بسیاری از افراد هستند که با روحیه‌ی کارآفرینی‌ای که دارند مجبورند برای اشخاص دیگری کار می‌کنند در حالی که شاید بهتر باشد دنبال هدف‌های خود بروند.

دیدن فیلم‌هایی که معرفی شد انگیزه‌ای به شما خواهد داد تا با دیدن شکست‌های دیگران درس بگیدید، شکست‌های خود ناامید نشوید و شوق موفقیت را در خود زنده نگه دارید. از این دست فیلم‌ها زیاد هستند که مجال تشریح آنان نیست. فیلم‌هایی مانند

Cinderella Man ،A Beautiful Mind ،The Theory of Everything ،Papillon و خیلی‌های دیگر داستان‌های واقعی از شکست‌هایی هستند که با عزمی راسخ به پیروزی بدل شدند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟