باهوش‌ترین حیوانات دنیا

dolphin-hd-wallpapers-free-download-3D

نشریات و مؤسسات متعددی به تعریف هوشمندی حیوانات و انتخاب باهوش‌ترین حیوانات دنیا پرداخته‌اند. برخی از رایج‌ترین معیارهای سنجش هوشمندی حیوانات، سرعت یادگیری، حافظه‌ی خوب، تحلیل شرایط، توانایی انتقال آموخته‌ها، درک نمادها، خودآگاهی، درک انگیزه‌های دیگران، تنوع احساساتی که تجربه می‌کنند، تقلید از دیگران و خلاق بودن است. با توجه به تنوع معیارها و عدم امکان تعریف دقیق معیارهای سنجش هوش (حتی برای انسانها)، فهرست باهوش‌ترین حیوانات دنیا نمی‌تواند دارای رتبه‌ بندی دقیق باشد اما نتایج عموم تحقیقات دانشمندان، حیوانات زیر را در گروه حیوانات هوشمند قرار می‌دهد:

شامپانزه
همواره وقتی اسمی از باهوش‌ترین حیوان می‌آید شامپانزه یکی از اولین گزینه‌ها خواهد بود. این موجودات تقریبا ۸۵ درصد شبیه به انسان‌ها هستند و از ظاهر و فرم بدنی تا سیستم‌های داخلی آن‌ها بسیار مشابه با انسان‌ها است.

chimpanzee-with-baby

شامپانزه‌ها به مانند انسان کارهای گروهی را دوست دارند و می‌توانند از کمترین امکانات بیشترین سود را برده و ابزارهایی برای کارهایشان بسازند.
شامپانزه‌ها علاوه بر ترس و خشم، احساسات پیچیده مانند شادی و غم را نیز تجربه می‌کنند.
جالب است بدانیم شامپانزه‌ها به سرعت تصمیم نمی‌گیرند، گاهی صبر می‌کنند و فکر می‌کنند و جوانب آن را می‌سنجند.

دلفین
دلفین و هوش او هم همیشه مثال زدنی بوده است. در حدی که خیلی از علاقمندان حیوانات، او را با انسان مقایسه می‌کنند.

dolphin-hd-wallpapers-free-download-3D

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دلفین ها قادرند حرف انسان ها را فهمیده و با آن ها ارتباط برقرار کنند.
دلفین‌ها می توانند رفتارهایی که آموخته‌اند را به به فرزندان خود هم بیاموزند.دلفین‌ها می‌توانند ساعت‌ها با تماشای تلویزیون سرگرم شوند.

سگ
با مطرح شدن بحث هوش حیوانات، سگ‌ها یکی از نخستین گزینه‌هایی هستند که به ذهن ما می‌رسند. تحقیقات هم هوش بالای آنها را تایید می‌کند.

Beagle

بر اساس تحقیقات مختلف، سگ‌ها میتوانند صد تا سیصد کلمه را یاد بگیرند.
سرعت یادگیری در سگ‌ها از حیوانات دیگر بسیار بیشتر است.
سگ‌ها نه تنها رابطه احساسی بسیار متفاوتی را با دیگران بر قرار میکنند، بلکه نوع رابطه ی انسان های مختلف با هم را نیز درک می کنند.

کلاغ
کلاغ به عنوان باهوش‌ترین پرنده دنیا شناخته می‌شود و از طوطی یا کاسکو هم بالاتر ایستاده است.

smart crow

جانورشناسان بر این اعتقاد هستند که کلاغ توانایی خاصی در ساخت ابزار به کمک هوش خود دارد و حتی دیده شده است که او می‌تواند برای خودش چاقو درست کند.
این پرنده‌ها با نگاه کردن موارد بسیاری را می آموزند و همچنین آن‌ها می توانند به صورت گروهی با یکدیگر متحد شده و کارهای سخت و پیچیده را انجام دهند.
این که کلاغ‌ها گردو یا فندق را در خیابان می‌اندازند تا با عبور ماشین شکسته شود و سپس مغز آن را بخورند بارها توسط افراد دیده شده است.
کلاغ‌ها چهره‌ی انسان‌ها را تشخیص می‌دهند و حتی می‌توانند سال‌ها آن را به خاطر بسپارند.
برخی بر این باورند که کلاغ‌ها عمری جاویدان دارند! اما کلاغ‌ها نیز مانند دیگر جانداران طول عمر مشخصی دارند. میانگین عمر این پرنده مرموز ۲۰۰ سال تخمین زده شده است.

فیل
این حیوانات به خاطر جثه و ریشه‌ای که به دوران دایناسورها برمی‌گردد مشهور شده‌اند ولی از نظر هوشی نیز در سطح بالایی قرار دارند.

suda-the-elephant-painting--620x413

فیل‌ها می‌توانند خودشان را در آینه شناسایی کنند و تغییرات ظاهری را درک می‌کنند.
فیل‌ها در میان حیوانات، یکی از بیشترین نشانه های همدلی و درک متقابل را دارند.
آنها همچنین به مانند انسان‌ها برای مردگان خود عزاداری می‌کنند.
فیل‌ها اگر در نقطه خاصی ساکن شوند برای خود خانه‌ای مشخص دارند و زندگی دسته جمعی آنها بسیار روی نظم پیش می‌رود.

اختاپوس
اختاپوس به عنوان باهوش‌ترین موجود بی‌مهره دنیا شناخته می شود. اگر چه بیش از سیصد نژاد مختلف اختاپوس در دنیا وجود دارد، اما برخی رفتارهای هوشمندانه در میان آنها مشترک است.

amazing-octopus-wide-hd-wallpaper-for-desktop-background-free

این حیوان می‌تواند به راحتی از طریق مشاهده، موارد مختلف را بیاموزد و حتی قادر است با استفاده از بازوهایش معماهایی را نیز حل کند.
اختاپوس‌ها بازی می‌کنند، بازی کردن حیوانات یکی از نشانه‌های هوش شمرده می‌شود.
اختاپوس‌ها تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نزدیک به ۹۰ درصد از بدن این حیوان با رگ های عصبی پوشیده شده است که در میان حیوانات امری نادر است.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db