درس هایی از استیو جابز

change-the-world-steve-jobs

در سال 2013 شاهد فیلمی از Joshua Michael Stern بودیم که زندگی‌نامه Steve Jobs را به نمایش گذاشت، در این فیلم که Ashton Kutcher نقش استیو جابز را بازی می‌کرد، نقل قول‌های زیادی از او بیان کرد که می‌تواند درس‌های زیادی درباره ی فلسفه کسب و کار به ما هدیه دهد. بیشتر این متن‌ها از نقل قول مستقیم استیو جابز انتخاب شده است.

من ارزش بالای تحصیلات دانشگاهی را رد نمی‌کنم ، اما می‌گویم تجربیاتی که در این مسیر کسب می‌کنیم، بیشتر به ما کمک می کند
با توجه به اعتقاد کارگردان این فیلم،  استیو احساس می‌کرد که تجربیاتی که در زندگی کسب می‌کنیم برای خلاق بودن بسیار مهم است. در این فیلم شما می‌بینید که استیو جابز جوان، در یک دوره کلاس خوشنویسی شرکت می‌کند، یا به همراه دوستش از هند بازدید می‌کند. فرهنگ جذب، هنر و تاریخ برای جابز بسیار مهم بودند. او باور داشت که باید از تجربیات زندگی بعنوان یک مفهوم ضمنی، برای کاری که انجام می‌دهیم استفاده کنیم. این یکی از اصول مهمی است که ما می‌توانیم از استیو جابز یاد بگیریم : استفاده از تجربیات زندگی برای خلاقیت به سمت رشد.

هنرمندان بزرگ مثل پیکاسو، نیوتن برای موفقیت ریسک و خطر می‌کردند. اگر ما می خواهیم بزرگ باشیم باید خطر کنیم.
استیو جابز هرگز از رسیک کردن نمی‌ترسید و دریغ نمی‌کرد. او اگر چیزی می‌خواست حتما می‌پرسید، حتی در سنین جوانی. او وقتی 12 سال سن داشت برای یک قطعه ی یدکی با Bill Hewlett بنیانگذار HP تماس گرفت، Bill Hewlett نه تنها به او قطعه ی یدکی را داد بلکه به او یه کار تابستانی نیز داد. جابز می‌گفت : اگر از شکست بترسید، شما چیزی بدست نخواهید آورد. یا بار دیگر گفت:

بیشتر افراد کنجکاو نیستند و عمل ندارند، اینها کسانی هستند که برای آرزوهایشان فقط رویاپردازی می کنند و این تفاوتشان با افرادی است که عمل می کنند. من به ندرت با افراد و مدیر عاملانی که شکست نخوردند، مصاحبه می کنم. در حقیقت کسانی که شکست را تجربه نکرده اند، نتایج مشخصی را نخواهند دید.

چطور فردی می تواند چیزی را بخواهد وقتی هنوز برایش به عینیت نرسیده است؟

جابز کلی نگر نبود و در حقیقت از آن به شدت دوری می کرد. او به ساختن محصولی منحصر به فردی باور داشت که که خود علاقه به استفاده از آن داشته باشد. برای مثل در سال 2010  چند نفر از مردم به محصول سومی که بتواند بین لپ تاپ و گوشی هوشمند باشد، احساس نیاز می کردند؟ در بین کل مردم فقط یک میلیونوم آنها، iPad را در ذهنشان دیده بودند و حتی بدون آن نمی توانستند زندگی کنند و اینگونه شاخه جدیدی ایجاد شد. کارگردان این فیلم می گوید: وقتی یک سال تمام در کتاب خانه اپل مشغول تحقیق بوده ام، به این نتیجه رسیده ام که انقلابی که استیو ایجاد کرد به این دلیل بود که سوال بهتری می پرسید.برای مثال استیو جابز نمی پرسید: چطور محصولی بیاوریم که بهتر از رقبایمان باشد، بلکه می پرسید:

چطور محصولی را اختراع کنیم که کاری را متفاوت انجام دهد.

تمام چیزهای اطراف شما که آن را زندگی خطاب می‌کنید توسط افرادی ساخته شده‌اند که از شما باهوش‌تر نبوده‌اند و شما می‌توانید آن را تغییر دهید، شما می‌توانید آن را تحت تاثیر افکار خود قرار دهید. شما می‌توانید با دستان خود محصولی بسازید تا دیگران از آن استفاده کنند.
اشتون کوچر حتی در سخنرانی خود در مراسم جایزه‌ای این نقل قول را خواند. او توضیح داد که این جمله او را در زمانی که برای بازی در نقش جابز بود، بسیار تحت تاثیر قرار داد. در ادامه این نقل قول امده است :

وقتی بزرگتر می‌شوی به خودت می‌گویی: جهان در مسیرش قرار دارد و زندگی ادامه دارد و لازم به سعی و تلاش مضاعفی نیست، اینگونه زندگی کردن ، تنها یک زندگی محدود است. زندگی می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد زمانی که یک حقیقت را کشف کنید.حتی اطراف شما پر از چیزهایی است که شما آن را زندگی می‌خوانید ولی توسط مردمانی ساخته شده‌اند که از شما باهوش‌تر نبوده‌اند. این دیدگاه پر از محدودیت را از ذهن خود بیرون کن و با خلاقیت خود زندگی کن، آن وقت شما دیگر همان فرد قبلی نیستید. فقط زندگی نکن،زندگی بساز.”

ترجیه می‌دهم بر روی زندگی ای قمار کنم که الهامی از دید خودم باشد تا بگویم :”من هم همینطور”
استیو جابز به رویاهای بزرگ باور داشت. در سال 1970 کامپیوترهای شخصی بیشتر تبدیل به یک سرگرمی شد. اما جابز می‌خواست هر فرد دارای یک کامپیوتر باشد. جابز زمانی گفته بود: Xerox می‌تواند صنعت کامپیوتر در کل جهان را در اختیار بگیرد زیرا دانشمندان آن در مرکز تحقیقات Palo Alto’s PARC در حال ساخت اولین رابط کابر گرافیکی بودند. بعد از مدتی جابز گفت، آنها شکست خوردند چون کارشان تنها یک کپی از دیگر ماشین‌ها بود. او در ادامه گفت :

هیچ وقت قدرت چشم‌انداز بزرگ را دست کم نگیرید تا هم حرفه خودتان و هم جهان را به سمت جلو هدایت کنید.

شما در زندگی کارهای زیادی انجام می‌دهید، هم اکنون ما تصمیم گرفتیم که کار خاصی را انجام دهیم، پس بیاید آن را به عالی‌ترین شکل انجام دهیم.
این نقل قول بهترین پند استیو جابز به John Lasseter مدیر ارشد خلاق کمپانی دیزنی بود.قبل از اینکه او مدیر ارشد انیمشین دیزنی شود، او با اولین ملاقات خود را با استیو جابز در سال 1986 انجام داد، استیو جابز در آن زمان کمپانی Pixar  را خریده بود. Lasseter گفت: استیو از او یک چیز خواست و آن هم این بود: “عالی ترین را انجام بده”. همین پند کوتاه کپانی دیزنی را به بالاترین سطح رساند و امروز شاهد شکوفایی عظیم این کمپانی هستیم.

آیا تمام کارهایی که انجام دادید و یا محصولی که ساختید بهترین بوده اند؟ یا می توانست بهتر باشند؟این سوال مهمی است و شما به عنوان یک رهبر باید همیشه از خود بپرسید، مشتریان شما لایق بهترین ها هستند، فقط نسازید، عالی بسازید.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Rose ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۸:۵۸ ب٫ظ

    3:07 PMThere’s really nothing stupid or fatuous about “God invented rapists”. Assuming what the three major monotheistic religions claim about the omnipotence of God, it follows unavoidably – or at least it follows that “God allows rapes to hapTin”.pheodecy – explaining how evil can exist in a world created by a divine being – is a subject that has troubled great thinkers (both atheist and theist) for millennia and remains a big stumbling point for many ordinary folk as well.It’s time someone asked God for an explanation of rape.