حقایقی درباره کوسه‌های سفید بزرگ

کوسه‌های سفید بزرگ

در دنیای حیات وحش، کوسه‌های سفید بزرگ در رأس زنجیره غذایی قرار دارند و به عنوان یکی از ترسناک‌ترین شکارچیان در طبیعت شناخته می‌شوند. اما باورهای عمومی نسبتاً زیادی در مورد آن‌ها اشتباه است.

حتماً بارها در این مورد شنیده‌اید که کوسه‌های سفید شکارچی انسان هستند و موجوداتی کینه‌توز به حساب می‌آیند. اما تعریفی که ما از کوسه‌های سفید داریم الزاملاُ درست نمی‌باشد. حتی رنگ کوسه‌های سفید به راستی سفید نیست. کوسه‌های سفید گاه و بیگاه به انسان‌ها حمله می‌کنند، اما باید بدانیم این تهدید از طرف انواع دیگر کوسه‌ها محتمل‌تر بنظر می‌رسد. این موجودات خون‌گرم هستند و در هر زایمان به طور متوسط ۱۰ نوزاد به دنیا می‌اورند.

در حقیقت کوسه‌های سفید بزرگ، کاملاً به رنگ سفید نیستند. بلکه در بعضی شرایط رنگ سفیدِ زیر شکم آن‌ها مشخص است؛ به عنوان مثال وقتی آن‌ها را در بالای سر خود می‌بینید و یا وقتی که این کوسه‌ها را در سطح آب برعکس می‌کنند تا به بیهوشی موقتی فرو رود. در واقع بهتر است آن‌ها را کوسه سیاه و سفید بنامیم. سطح تیره رنگ این جانور باعث می‌شود طعمه‌هایش نتوانند او را در اعماق تاریک اقیانوس شناسایی کنند.

کوسه‌های سفید بزرگ

حالا که صحبت از طعمه شد، بد نیست یادآور شویم که نهنگ‌ها، ماهی‌های مرکب، سیل‌ها، لاک‌پشت‌ها و پنگوئن‌ها در سبد غذایی کوسه‌های سفید جای دارند.  یکی از محققان بیولوژیست دانشگاه فلوریدا می‌گوید:

اگر بخواهید لیستی از آنچه که در شکم کوسه‌های سفید پیدا شده، تهیه کنید چیزهای متنوعی در لیست شما خواهد بود. آنچه مسلم است این است که ذائقه غذایی آن‌ها با گذشت سال‌های عمرشان تغییر می‌کند. آن‌ها تا زمانی که به اندازه ۲ الی ۳ متر هستن عمدتاً از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند. وقتی که از این حد بزرگتر شدند و به بلوغ جنسی رسیدند فرصتِ شکار پستانداران بزرگ را از دست نمی‌دهند.

کوسه‌های بزرگتر سیل‌ها، شیرهای دریای و شیرماهی را ترجیح می‌دهند. آن‌ها برای پیدا کردن موقعیت مکانی طعمه‌های خود از انواع و اقسام ترفندها استفاده می‌کنند و از حواس خود که مکمل یکدیگرند بهره می‌برند. برای شروع، آن‌ها شنوایی بسیار قوی‌ای دارند.

در طی یک تحقیق در سال ۱۹۶۳، محققان یک باند صوتی را به گوشه‌ی قایق خود آویختند تا بلکه بتوانند به کمک آن، کوسه‌ سفید بزرگ را جذب کنند. پالس‌های صوتی ضعیفی که جایگزین صدای ماهی‌ای پریشان حال شده بود، باعث رویت یک کوسه‌ در آن حوالی شد. هرچند در این تحقیق کوسه سفیدی نمایان نشد، اما این کشف دلیلی قاطع بر این بود که کوسه‌ها از شنوایی خارق‌العاده‌ای بهره می‌برند.

کوسه‌های سفید بزرگ

وقتی که کوسه سفید بزرگ، به شکار خود نزدیگ می‌شود، حس بویایی قوی‌اش او را از این اتفاق باخبر می‌کند. تحقیقی که درباره مغز انواع کوسه‌ها انجام شد نشان می‌دهد که پیاز بویایی کوسه سفید نسبت به دیگر کوسه بسیار بزرگتر است. آن‌ها دید نسبتآً خوبی هم دارند و تضاد را به راحتی تشخیص می‌دهند. آن‌ها همچنین از یک حس کمتر شناخته شده نیز بهره می‌برند. خط‌های جانبی که در اطراف آن‌هاست باعث می‌شود تغییرات فشار آب که بر اثر جابجایی طعمه‌هایش بوجود می‌اید را شناسایی کند.

تمام این‌ها او را تبدیل به یکی از درنده‌ترین شکارچیان طبیعت کرده است، اما به ندرت پیش می‌آید که از مهارت شکار خود برای هدف گرفتن انسان‌ها استفاده کند. در سال ۲۰۱۳ از بین ۷۲ حمله‌ی بی‌دلیل کوسه‌ها به انسان که باعث ۱۰ مورد تلفات جانی شد، فقط یکی از آن‌ها مربوط به کوسه بزرگ سفید بود. آن‌ها در طول سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳  به طور میانگین سالانه ۷ مورد حمله‌ی بی‌دلیل به انسان‌ها داشته‌اند که کمتر از دو مورد آن‌ها باعث مرگ شد. با وجود دانستن این واقعیت اما کوسه‌های سفید همچنان برای ما ترسناک بنظر می‌رسند.

کوسه‌های سفید بزرگ

بر عکس اکثر ماهی‌ها، کوسه‌های سفید می‌توانند دمای بدن خود را کنترل کنند. وقتی کوسه‌ی سفید بزرگ طعمه‌ای که محققین یک فرستنده‌ی رادیویی را در آن جاسازی کرده بودند بلعید، آن‌ها متوجه شدند که این موجودات دمای بدن خود را نزدیک به ۲۵ درجه سانتیگراد نگه می‌دارند. البته این کنترل دما با توجه به عمق آب قابل تغییر است. آن‌ها غالباً دمای بدن خود را ۱۰ درجه بالاتر از دمای آب نگه می‌دارند. علت این کارش این است که رگ‌ها و عروق کوسه در قسمت‌هایی از بدنش به صورت موازی عمل می‌کند. به این ترتیب حرارت تولید شده توسط ماهیچه‌ها در بدنش باقی می‌ماند. همین قابلیت کوسه‌های سفید باعث شده است تا آن‌ها هم در آب‌های سرد و هم در آب‌های گرم قادر به زندگی باشند.

همین قابلیت باعث شده که کوسه‌های نر برای زاد و ولد مسافت‌های طولانی‌ای را طی کنند و از اقیانوسی به اقیانوس دیگر مهاجرت کرده تا شریک خود را در نقطه‌ای دورتر از آنجا که خود می‌زیسته‌اند انتخاب کنند. دلیل این عمل آن‌ها تقویت نسل‌های آینده‌ای هست که متولد می‌شوند.

بهتر است این حقیقت را به یاد داشته باشیم که این ماهیان بزرگ سال‌های سال پیش از آن که ما حیاتِ خود را بر سطح زمین شروع کنیم، در این آب‌های پهناور می‌زیسته‌اند و تا به امروز وسعت بیشتری از سطح زمین را زیر سلطه‌ی خود قرار داده‌اند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db