خودروهای بدون راننده‌ی گوگل بسیار محتاط هستند

خودروهای بدون راننده‌ی گوگل

خودروهای بدون راننده‌ی گوگل که به منظور کاهش حوادث رانندگی ساخته شده‌اند، قبل از اینکه صنعت حمل و نقل را در دست بگیرند، احتیاج دارند برای مدتی در کنار انسان‌ها عبور و مرور داشته باشند تا اعتماد آن‌ها را جلب کنند. انسان‌ها کاملاً محتاط رانندگی نمی‌کنند، حتی وقتی در کنار خودروهای بدون راننده نیز رانندگی می‌کنند نحوه‌ی رانندگی آن‌ها همینطور است. برای کاهش نرخ تصادفات خودرو‌های بدون راننده، گوگل چاره‌ای جز این ندارد که رفتار خودروهایش را شبیه به رفتار انسان در حین رانندگی کند.

چالش اصلی این است که خودروهای بدون راننده آن گونه که ما انتظار داریم رانندگی نمی کنند. به عنوان مثال هنگام دور زدن در تقاطع خیابان‌ها، پیچ جاده را نمی‌برند بلکه فاصله‌ی خود با حاشیه جاده را حفظ می‌کنند. و یا هنگام پارک کردن در لبه‌ی جدول یا پیاده‌رو، به آرامی توقف نمی‌کنند بلکه به طور ناگهانی ترمز می‌کنند، مثل راننده‌ای با اعتماد به نفس که تمام چهارچوب اتومبیل خود را می‌داند.

کریس آرمسون، مدیر پروژه ی خودروهای بدون راننده‌ی گوگل، در روزنامه ی وال‌استریت اینگونه شرح می دهد:

اتومبیل‌های گوگل کمی محتاط تر از آنچه باید باشند هستند. ما تلاش می کنیم تا نحوه‌ی رانندگی این خودروها را به نحوه‌ی رانندگی انسان‌ها نزدیکتر کنیم.

خودروهای گوگل تا به حال نزدیک به ۳.۲ میلیون کیلومتر از خیابان‌های پالو آلتو در کالیفورنیا را پیموده‌اند و در این مسیرها ۱۶ بار تصادف کرده‌اند؛ یعنی در هر ۲۰۰ هزار کیلومتر یک تصادف. شاید آمار بدی نباشد اما نکته‌ی جالب اینجاست که آن‌ها در هیچکدام از این تصادفات دخالت مستقیم نداشتند بلکه تمام آن‌ها به دلیل خطاهای انسانی بوده‌اند. در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید تصویر سازی در مورد یکی از تصادفات خودرو‌های گوگل را ببینید:

همانطور که دیدید رعایت فاصله ایمنی با خودروی روبرو باعث بروز تصادف شد. از این رو گوگل برای کاهش تصادفات، تلاش می‌کند تا خودرو‌های رباتیکش کمی بیشتر با رانندگی مردم هماهنگ شود. اما چگونه؟ به قیمت زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی و رانندگی؟ باید دید گوگل چگونه با این چالش روبرو می‌شود. آنچه مسلم است این است که تا وقتی انسان‌ها در خیابان‌ها رانندگی می کنند، خودروهای بدون راننده نیز باید با نحوه‌ی رانندگی انسان تطبیق داده شوند تا بیش از پیش مورد تایید قرار گرفته و بتوانند راه را برای نسل های آینده‌ی اتومبیل‌های خودران هموار سازند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟