۴ راه برای گرفتن بهره‌وری بیشتر تیمی با مدیریت شما

مدیر

کارفرمایان و مدیران همیشه در تلاشند با نگه داشتن هزینه‌ها در کمترین حد ممکن، ارزندگی و بهره‌وری را به بالاترین میزان برسانند.

ارزندگی بسیاری از شرکت‌ها، و به همین ترتیب، بسیاری از هزینه‌های آن، بر روی کارکنان آنان متمرکز است. به عبارت دیگر، این کارمندان یک شرکت هستند که تعیین می‌کنند یک شرکت نسبت به میزان هزینه‌هایش، بهره‌وری خوبی دارد یا خیر، نه صرفا مدیر آن. با این حال، هر کارمندی نسبت به اهداف بلندمدت یک سازمان سقف بهره‌وری مشخصی دارد که بر اساس آن باید تصمیم گرفت آیا این شخص برای شرکت شما مفید است یا نیاز به ارتقا یا تعویض دارد. هر چند پر واضح است که اخراج کردن و استخدام مجدد افراد نیز دردسرهای خاص خودش را دارد و در این مورد باید خوب فکر کرد. با این وجود نگه داشتن افراد ضعیف در یک سیستم منجر به توقف رشد کل سازمان خواهد شد، پس در این رابطه باید شجاعت به خرج داد.

بروس کاسانوف – نویسنده – معتقد است یک مدیر خوب کسی است که بتواند استعداد هر یک از کارمندانش را بشناسد و آن را به بالاترین میزان ارتقا بخشد. وی می‌گوید:

«برای اغلب سازمان‌ها، بهترین راهبرد بهینه سازی موسسه‌شان، پیدا کردن بهترین استعدادها و استخدام آن‌ها نیست. برای این کار معمولا یک شرکت می‌بایست حقوق بیشتری نسبت به شرکت‌های رقیب به چنین کارمندانی بپردازد که خب مسلما راه‌حل بادوام و بلندمدتی به شمار نمی‌آید و شرکت‌های کمی تمایل به انجام این کار دارند و از عهده‌اش برمی‌آیند. راه‌حل بهتر این است که افرادی نجیب و سخت‌کوش را استخدام کرد و توانایی بالقوه‌ی آن‌ها را شکوفا نمود.»

در اینجا به خلاصه‌ای کوتاه از بهترین راهبردها برای افزایش بهره‌وری کارمندانتان که توسط کاسانوف ارائه شده است خواهیم پرداخت.

۱. استعدادها را ارزیابی کنید. همانند ویژگی‌های متفاوت بازیکنان یک تیم ورزشی مثلا فوتبال که هر بازیکن مجموعه توانایی‌هایی منحصر به خودش دارد، شما نیز کارکنانی را در اختیار دارید که هر یک استعداد خاصی دارد. اگر یک مربی فوتبال بازیکنی را که مناسب پست دروازه‌بانی است را به عنوان مهاجم به کار گیرد، آیا می‌توان از تیمش انتظار برد داشت؟ هر کارمند شما نیز توانایی منحصر به فردی دارد که یافتن آن جهت به کار گیری‌اش برای رهبری شرکت ضروری است. پس آن توانایی‌ای که هر کارمندتان در آن عالی است را بیابید. به یاد داشته باشید نحوه‌ی تصمیمی‌گیری شما برای چگونگی پرورش دادن این استعداد است که از شما یک رهبر شایسته می‌سازد. کاسانوف تاکید می‌کند پول یا اعمال قدرت تنها راه‌هایی نیست که برای پرورش این استعدادها و انگیزه دادن به کارمندان می‌توان به کار گرفت.

۲. با دموکراسی پیش بروید. هر شرکتی نیازمند رهبری است که بداند کی صدای خود را بالا ببرد و چه هنگام با صدای آرام به صحبت بپردازد و گوش شنوایی داشته باشد. نسبت به حیطه کاری خود، راهی برای ترکیب این دو حالت پیدا کنید. هر فردی را نسبت به سطح و مقامش در تصمیم‌گیری‌ها دخالت دهید تا احساس جزئی از یک سیستم بودن را در کارکنان خود برانگیزید و به این صورت بهره‌وری شرکت را افزایش دهید.

۳. پذیرای فردیت اعضا باشید. اگر هر بازیکن فوتبال دقیقا مثل مربی‌اش نگاه، فکر و عمل کند، و هیچ خلاقیتی از خودش نداشته باشد، چنین تیمی محکوم به سقوط در قعر جدول است. به عنوان یک رهبر می‌بایست این تعادل را رعایت کنید. به عبارت دیگر، در عین حال که اعضا روش مدیریتی شما را دنبال می‌کنند، فردیت افراد نیز در نظر گرفته شود.

«به کارکنانتان این آزادی عمل را بدهید تا به جای اینکه به سایه‌ی کمرنگی از شما بدل شوند، به بهترین نسخه از خودشان تبدیل شوند.»

۴. وفاداری و احترام. یک مدیر خوب حاضر است در زمان‌های خوب و بد به خاطر کارمندانش در میدان جنگ حضور پیدا کند! به یاد داشته باشید کارکنان شما اگر احساس کنند به آن‌ها احترام گذاشته می‌شود، مورد اعتماد هستند، و ارزششان حفظ می‌شود، از جان و دل برای آن گروه مایه خواهند گذاشت. اگر احساس خوبی از کار کردن برای شما داشته باشند، بهترین تلاششان را برای بهترین بودن کل گروه انجام می‌دهند.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟