چگونه با مسائل مالی دست و پنجه نرم کنیم

مالی

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که پولی که برای تا آخر ماه روی آن حساب کرده‌اید، ناگهان هنوز نیمی از ماه نگذشته غیب شده است و شما می‌مانید و دو هفته بی‌پولی و قبض‌هایی که روی دستتان مانده است. یکی از پرتنش‌ترین مشکلات زندگی مربوط به دغدغه‌ها و مسائل مالی است. آن زمان‌هایی که با قبض‌های پرداخت نشده دوره می‌شویم و آن‌ها را درون کشو تلنبار می‌کنیم تا چشممان بهشان نیفتد، فشار روانی زیادی وارد می‌کند. اگر طلبکارانی نیز داشته باشید که هر از گاهی اسمشان روی صفحه نمایشگر گوشی‌تان می‌افتد که دیگر روزتان کامل می‌شود. از جایی که به استقلال مالی می‌رسیم، دیگر معمولا پول قرض گرفتن از خانواده تبدیل به یک کابوس می‌شود و کاری نیست که دلمان بخواهد در فواصل زمانی کم انجامش بدهیم.

در اینجا سعی داریم با ارائه‌ی گام‌ها و پیشنهادهایی، به گسترش جرقه‌ی ایده‌هایی در ذهن شما، در زمینه‌ی مراقبت و بهبود وضعیت مالی کمک کنیم.

مالی

۱. ساختن یک لیست
لیستی از صورت‌حساب‌ها، قبض‌ها و مبلغ بدهی‌های خود بسازید تا در ابتدا بدانید با چه میزان بدهی روبرو هستید و بتوانید بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید.

۲. اولیت‌بندی
نگاهی به لیستی که ساخته‌اید بیندازید و آن‌ها را بر اساس میزان‌ ضرورت پرداخت مرتب کنید. سپس برای بازپرداخت بدهی‌ها برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال پرداخت قبض برق و‌گاز اولویت بالاتری نسبت به قبض تلفن یا پرداخت قرضتان به دوستتان دارد. آن‌هایی که ضرورت یکسانی دارند را نسبت به مهلت پرداختشان اولویت‌بندی کنید.

۳. حذف موارد غیرضروری
بهتر است همیشه لیستی از مواردی که ماهانه پرداخت می‌کنید داشته باشید تا اگر دچار مشکل مالی شدید بدانید پرداخت‌های ماهانه‌تان چه مواردی است و بتوانید آن‌هایی که ضروری نیستند را حذف کنید. به عنوان مثال اگر دو روزنامه و دو مجله مشترک هستید، بهتر است به یکی از آن‌ها قانع باشید و پول مربوط به بقیه آن را ذخیره کنید و در عوض مقالات و خبرهای جدید را از سایت‌های اینترنتی دنبال کنید.

مالی

۴. شروع به پس‌انداز کردن
بالاخره از یک جایی می‌بایست پس‌انداز کردن را آغاز کنید. در ابتدا ممکن است به نظرتان مسخره بیاید که مبلغ اندکی همچون ده هزار تومان را بخواهید پس‌انداز کنید، اما از قطره قطره جمع کردن برای تبدیل به دریا غافل نشوید. به این پس‌انداز اندک به جز مواقع کاملا ضروری دست نزنید و فکر کنید این پول را ندارید.

۵. بازبینی
سعی کنید به صورت هفتگی مروری داشته باشید بر مبالغی که خرج نموده‌اید تا آگاهی خود را نسبت به مسائل مالی‌تان حفظ نمایید.

۶. افزایش درآمد
هرچه زودتر بتوانید بدهی‌هایتان را بپردازید، زودتر می‌توانید نقطه پایانی بگذارید بر درگیری‌های ذهنی‌تان. هیچ چیز به اندازه‌ی دغدغه‌های مالی و بدهی داشتن فرساینده نیست. اگر می‌توانید موقتا شغل دومی دست و پا کنید، و نیز حین پرداخت بدهی‌ها مقداری پول (هرچند اندک) پس‌انداز کنید.

گرچه این گام‌ها ساده به نظر می‌رسند، اما اگر واقعا به آن‌ها پایبند باشید، خواهید دید که پس از مدتی امور مالی‌تان به بهترین نحو ممکن به صورت خودکار اداره می‌شود و دیگر شما درگیر قرض گرفتن از این و آن نخواهید شد. همچنین پس از مدتی پس‌انداز شما افزایش خواهد داشت و خواهید دید همان قطره قطره‌ها به مرور تبدیل به رودخانه، دریاچه و دریا می‌شود. این تغییرات یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، بلکه مسیری ست در جهت هدفی بلندمدت.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db