زبان‌ها ، در معرض خطر

زبانها

برخلاف باور مردم که گمان می‌کنند تعداد زبان های دنیا حدود ۶۵۰۰ عدد است، طبق آمار تا سال ۲۰۱۴ در دنیا ۷۱۰۶ زبان زنده  وجود دارد که ۲۰۰۰ عدد از این زبان‌ها کمتر از ۱۰۰۰ نفر متکلم دارد. اگر چه زمان زیادی از این شمارش نگذشته است، ولی همچنان شمارش دقیق همه‌ی زبان‌های زنده دنیا به نظر کار مشکلی می‌آید و این سوال که در دنیا چند زبان زنده وجود دارد همچنان با قاطعیت کامل پاسخ داده نمی‌شود. زیرا عقاید زبان‌شناسان درباره‌ی زبان با یکدیگر متفاوت است. همچنین مناطقی مانند قسمتهایی از آمازون و یا ارتفاعات گینه‌ی نو هستند که هنوز زبانشان کشف نشده است.

چه موقع یک زبان در خطر می‌افتد؟
زمانی یک زبان در معرض خطر قرار می‌گیرد که احتمال منقرض شدن و از بین رفتن آن در آینده‌ی نزدیک وجود داشته باشد. خیلی از زبان‌ها درحال خارج شدن از رده هستند و با زبان‌هایی جایگزین می‌شوند که در کشورشان یا منطقه‌شان به صورت گسترده‌تری صحبت می‌شود. مانند انگلیسی در آمریکا و اسپانیایی در مکزیک. اگر این روند تغییری پیدا نکند، زبان‌های در معرض خطر تا قرن آینده به طور کامل منقرض خواهند شد. نسل‌های جدید دیگر علاقه‌ای به فراگیری این زبان‌ها ندارند و وقتی آخرین متکلم آنها از دنیا برود، زبانشان نیز منقرض خواهد شد. درواقع خیلی از زبان‌ها در حال حاضر، تنها یک متکلم بومی دارند که زنده است و با مرگ آن شخص، زبان او نیز خواهد مرد.

زبانها

چه تعداد زبان در معرض خطر است؟
طبق یک شمارش در سال ۱۹۹۶، ۶۷۰۳ عدد زبان مستقل وجود دارد که ۱۰۰۰ عدد از این زبان‌ها در قاره‌ی آمریکا، ۲۰۱۱ عدد از آنها در آفریقا، ۲۵۵ عدد در اروپا، ۲۱۶۵ در آسیا و ۱۳۲۰ عدد آنها در استرالیا و اقیانوسیه تکلم می‌شوند. به این شمارش نیز نمی‌توان تکیه کرد. زیرا اکثر اطلاعات ما درباره‌ی این زبان‌ها یا بسیار کم است یا بسیار قدیمی. همچنین تمیز دادن لهجه از زبان نیز کار بسیار مشکلی است. ولی همه‌ی زبان‌شناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که بیش از ۵۰۰۰ زبان در دنیا وجود دارد. هرچند در قرن آینده تعداد زیادی از این زبان‌ها به طور کامل منقرض و نابود خواهند شد. برخی از زبان شناسان معتقدند که این تعداد در طی قرن آینده به نصف خواهد رسید. زیرا کمتر از ۱۰۰۰ نفر متکلم دارند و زبان‌هایی مانند هندی، چینی ماندارین، انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، روسی، اندونزیایی، عربی و سواحیلی زبان‌هایی هستند که بیشتر در دنیا تکلم می‌شوند. گفته می‌شود که تا قرن آینده ۸۰ درصد از زبان‌های موجود در دنیا ناپدید خواهند شد.

برای حفظ این زبان‌ها چه می‌توان کرد؟
از آنجایی که زبان‌های زیادی در معرض خطر قرار دارند، زبان‌شناسان در تلاشند که تا حدی که امکان دارد این زبان‌ها را یاد بگیرند که حتی اگر متکلمان آن از بین رفتند، زبان و دانش آنها از بین نرود. آنها با استفاده از ضبط ویدیو، صدا و ثبت نوشته‌های خود سعی در ساختن لغت‌نامه و قواعد دستوری جهت حفظ کردن آن زبان دارند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db