کشف بافت خونی سالم از دایناسور ۸۰ میلیون ساله

دایناسور

قرن کنونی را می‌بایست، قرن علم و دانش نامگذاری نمود. در این قرن شما روزانه خبرهای باورنکردنی و کشف‌های بسیار اعجاب‌انگیزی را می‌شنوید، شاید هنوز در حیرت خبر اول باشید که خبر کشف جدیدتری شما را شگفت‌زده می‌کند. سرعت این اکتشافات باورکردنی نیست و انسان را متحیر می‌سازد. دیگر هر آنچه در فیلم‌ها می‌بینید به سادگی برچسب علمی تخیلی به آن نزنید. چون دیر یا زود بیشتر آنها اتفاق خواهند افتاد، یکی از این اتفاقات می‌تواند بازگشت دایناسورها باشد. بله درست شنیدید! دایناسورها.
در جدیدترین تحقیقات، یک بافت نرم ۸۰ میلیون ساله که کار انتقال خون در مجاری دایناسوری از خانواده‌ی Hadrosaurid را انجام می‌‌داد، سالم و بدون آنکه فسیل شود یافت شد. محققان توانسته‌اند از پای این دایناسور 9 متری این بافت را کشف کنند. این کشف در حقیقت در سال ۲۰۰۷ صورت پذیرفت٬ اما تا کنون مشخص نبود که مواد عالی تشکیل شده‌ی بافت٬ دست نخورده و بصورت خالص برای دایناسور می‌باشد یا در طول این همه سال با باکتری‌های دیگری ترکیب شده است.

اما اکنون با تست‌های فراوان مشخص شد این بافت دقیقا و بدون هیچ ترکیبی بصورت دست نخورده می‌باشد و رکورد جدیدی را در زمینه‌ی قدیمی‌ترین نجات یافته‌ به نام خود ثبت نمود. محققین بیان می‌دارند با این شواهد مشخص شد رگ‌های خونی میلیون‌ها سال بدون اینکه فسیل شوند، باقی می‌مانند.

در قسمت جدید این پروژه آنها تمرکزشان را بر روی مجرای پروتئینی این موجود قرار داده‌اند. و با توجه به کشف این مواد پروتئینی ایده‌ی ربط مرغ و شترمرغ به دایناسورها را ثابت کرده‌اند و نشان‌ داده‌اند که مواد عالی موجود در بدن آنها یکی می‌باشد.

این تحقیقات می‌تواند به این موضوع که چطور در طول زمان‌ آنها تکامل یافته‌اند و یا منقرض شده‌اند کمک بزرگی کند و درباره زندگی آنها به ما اطلاعات زیادی بدهد. همچنین از ارزش‌های این کشف این است که می‌تواند نشان دهد، چطور پروتئن‌ها در طول میلیون‌ها سال تکامل می‌یابند و یا تغییر می‌کنند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • سهراب ۲۲ آذر ۱۳۹۴ , ۱۱:۰۶ ق٫ظ

    فکن! میری در مغازه پت شاپ: سلام اقا. یه تیرانوسوروس لطفن!