دستگاهی کوچک برای حفاظت از زنان در‌برابر تجاوز جنسی

Athena_Belt_Loop

آتینا (Athena) نام یک دستگاه حفاظتی می‌باشد که موجب توانمندسازی زنان و پیشگیری از تجاوز جنسی به آنهاست‌. برطبق آمار سازمان کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)‌ حدود ۱۹.۳٪ از زنان و ۱۷٪ از مردان در ایالات متحده در طول عمر خود مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند. شرکت Roar For Good به پیشگیری از هرگونه حملات فیزیکی می‌پردازد‌، اولین محصول این شرکت‌ با نام آتینا عرضه شد، ظاهری دکمه مانند‌، کوچک و مدور که به صورت آویز و یا بر روی کمربند یا یقه‌ی لباس گیره می‌شود. این محصول درحال حاضر در وب‌سایت ایندی‌گوگو موجود است، در ابتدا با هدف کسب ۴۰,۰۰۰ دلار عرضه شد و کمتر از ۴۸ ساعت از آن تاریخ کمپین موردنظر توانست ۱۵۰,۳۱۰ دلار کسب درآمد کند. انتظار می‌رود که این دستگاه تا اوایل ماه می سال ۲۰۱۶ میلادی با قیمت ۹۹ دلار به صورت بین‌المللی دردسترس عموم مردم قرار بگیرد‌.

تجاوز جنسی

آتینا به صورت هوشمند و در عین حال نامحسوس طراحی شده است. بنیان‌گذاران این دستگاه یاسمین و مصطفی هستند. این ایده در طول یک سفر به سرتاسر آمریکای جنوبی به آنها الهام شد به این علت که در هر سرزمینی که قدم می‌گذاشتند داستانی از زنی می‌شنیدند که متاسفانه مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بود. نام آتینا از الهه‌ی یونانی که ایزدبانوی خرد و شجاعت است گرفته شده است. این محصول برای پیشگیری از هرگونه حملات فیزیکی می‌باشد‌، مهاجمی که به صورت غریبه یا آشنا ظاهر می‌شود و جالب اینجاست که برحسب آمار از هر 5 نفر متجاوز چهار نفر از آنها از سوی قربانی شناخته شده هستند.

همان‌طور‌که می‌دانید اسپری فلفل و اسلحه‌‌ی تیزر به راحتی برای همه قابل استفاده نیستند و حتی ممکن است در فرودگاه ضبط شود‌، اما آتینا به گونه ای طراحی شده است که به آسانی دردسترس افراد قرار می‌گیرد و همچنین نمیتوانند آن را به عنوان ابزاری بر علیه خود قربانی استفاده کنند. برخلاف دیگر محصولات پیشگیری حفاظتی مانند Safelet، لازم نیست حتما آتینا را بر روی مچ دست خود ببندید.

مصطفی می‌گوید‌:

 براساس تجربیاتی که درکلاس دفاع شخصی داشتیم‌، متوجه شدیم که بدترین مکان برای قرارگیری دستگاه ایمنی بر روی مچ دست است به این خاطر که شما تنها قادر خواهید بود آن را با یک دست خود فعال کنید و این همان دلیلی است که ما محصول خود را به صورت یک دستبند طراحی نکرده ایم و شما می توانید آن را در چند روش مختلف استفاده کنید.

تجاوز جنسی

شرکت Roar For Good علاوه برکمک به منظور پیش‌گیری از بروز تجاوز جنسی، قصد تغییر و تحول فرهنگ درزمینه‌ی تجاوز به واسطه‌ی آموزش و پرورش و تبادل افکار بین عموم مردم را دارد‌، به همین دلیل ۱۰٪ درآمد حاصل از فروش خود در وبسایت ایندی‌گوگو را به بنیاد One Love اختصاص می‌دهد که مقصود آن آموزش به دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان کالج به منظور جلوگیری از خشونت در روابط آنهاست.

مصطفی می‌گوید:

 این دستگاه های حفاظت شخصی نوعی استراتژی کوتاه مدت است‌، هدف وایده‌ی اصلی آموزش جوانان به تشکیل یک رابطه‌ی سالم بدون نیاز به اینچین دستگاه‌هایی می‌باشد.

آتینا می‌تواند به عنوان یک گردنبند استفاده شود و یا به شلوار جین گیره شود و یا حتی به کیف دستی شما برای دسترسی آسان متصل شود. همچنین می‌تواند از طریق بلوتوث به یک گوشی هوشمند متصل و از سرویس تماس آن برای کار با سیستم پیام دهی متنی استفاده کند. در هنگام خطر و فشردن آن توسط کاربر زنگ هشدار آن به صدا درخواهد آمد مگر اینکه کاربر ویژگی SilentRoar را فعال کرده باشد در این صورت دستگاه در حالت سکوت قرار می‌گیرد‌، اما در این شرایط نیز مکان شما را به مخاطبین تان در لیست تماس های ضروری ارسال می کند. مصطفی اشاره می‌کند که بسیاری از زنان این حالت از دستگاه را در وضیعت خشونت های خانگی استفادهمی‌کنند زیرا آنها نمی‌خواهند به مهاجم‌شان هشدار بدهند.

تجاوز جنسی

درحالی‌که آتینا برای زنان در بازار عرضه شد‌، ولی این محصول را میتوان برای مردان‌، کودکان‌، و حتی افراد مسن استفاده کرد‌. این دستگاه در حال حاضر در سه رنگ طلایی‌، نقره‌ای‌، و مشکی موجود است که البته این شرکت قصد تولید محصولات بیشتری را نیز دارد.

Roar For Good امیدوار است تا در آینده ای نزدیک ویژگی‌های جدیدی به آتینا اضافه کند مانند تماس با پلیس و یا قرار گیری دستگاه به طور مستقیم در لباس. می‌توان اشاره کرد که ایده‌ی اصلی این طرح، قدرت و توانمندسازی زنان برای  زندگی کردن بدون ترس و دلهره می‌باشد.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟