امید داشتن در مقابل اعتماد به نفس

امید

در دنیای بزرگ و اعجاب انگیز ما مردم متفاوتی وجود دارند که هر کدام نظرات و عقاید بخصوصی دارند و این اعتقادات را در تمام جنبه‌های زندگی به کار می‌گیرند. هنگامی که بحث موفقیت و خوشبختی در زندگی می‌شود، مردم نظرات متفاوتی برای رسیدن به آن دارند. اما بر خلاف گروهی که همیشه امیدوارند و می‌گویند هیچ زندگی‌ای بدون امید داشتن به موفقیت و خوشبختی نمی‌رسد، گروهی دیگر اعتقاد دارند که مهم‌ترین رکن برای دستیابی به موفقیت داشتن «اعتماد به نفس» است. اجازه بدهید با یکدیگر به بررسی اینکه چرا اعتماد به نفس داشتن می‌تواند بهتر از امید داشتن باشد بپردازیم.

شما از نیاز‌های خود اطلاع خواهید داشت
امید چیست؟ یک شخص امیدوار همیشه به رخ دادن زمان‌های بهتر و اتفاقات مثبت معتقد است. اما تمام این امید بدون داشتن یک هدف خاص در آینده خلاصه ‌می‌شود. در مقابل گروه امیدوار که بدون داشتن هدف، تنها از آینده انتظار دارند، گروه افراد دارای اعتماد به نفس قرار می‌گیرند که بدون آنکه منتظر معجزه و اتفاقات شگفت انگیز برای خود باشند، بر طبق واقعیات موجود برای زندگی خود برنامه ریزی کرده و با اعمال و رفتار خود، خودشان آینده و رویاهای خود را می‌سازند.

نیازی نمی‌بینید صبر کنید
انسان‌های با اعتماد به نفس تمام زمان خود را صرف انجام فعالیت‌های خود و پیشبرد اهدافشان می‌کنند و هیچ وقت خالی‌ای برای منتظر ماندن و امید بستن به آینده ندارند. زندگی پر از ماجراجویی‌هایی شگفت انگیز و هیجان‌آور است و انسان‌های با اعتماد به نفس بالا هیچ ترسی از مواجه با تجربه‌های جدید ندارند. در حالی که انسان‌هایی که امیدواری بیش از حدی دارند و منتظر مانده‌اند تا یک روز خوب بیاید، انسان‌های دارای اعتماد به نفس خود دارند آن روز خوب را می‌سازند. کدام را ترجیح می‌دهید؟

همیشه کاری برای انجام دادن دارید
هر مسیری را که برای زندگی‌تان انتخاب کنید، یک مسیر بی‌نهایت و تمام نشدنی برای پیشرفت و بهتر شدن در پیش دارید. این درست است که اگر امیدی نداشته باشیم، بلندی مسیر را درک نکرده و از انگیزه‌ی خود برای رسیدن به درجات عالی می‌کاهیم، اما امید به تنهایی کاربردی ندارد تا وقتی که در غیبت اعتماد به نفس خود را با ترس از شکست و پشیمانی عقب نگه داشته و از انجام کارها سر باز بزنیم.
با داشتن اعتماد به نفس کارها را به بهترین شکل و رو به جلو انجام می‌دهیم.

دنبال بهترین راه‌حل‌ها می‌گردید
هنگامی که با مشکل یا سختی‌ای در راه مواجه می شوید اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند همیشه به دنبال یک راه‌حل و یک راه بهتر باشید و در صورت پیدا نکردن، خودتان آن را به وجود بیاورید. اما امید تنها کاری که می‌کند منتظر گذاشتن شما با افکار و انتظاراتتان است تا مشکلات حل شده یا شرایط بهتر شود. کسی که واقعا به دنبال انجام کاری باشد همیشه بهترین راه را برای آن پیدا می‌کند و کسی که منتظر رخ دادن اتفاق خاصی است تنها نگاه می‌کند.

به راحتی با تغییرات کنار می‌آیید
زندگی و چرخ گردون هیچ‌گاه به یک شکل نمی‌چرخد و هیچ‌کس نمی‌تواند حتی لحظاتی از آینده را پیش‌بینی کند. زندگی هم از این موقعیت استفاده کرده و همیشه تغییراتی ناگهانی را به ارمغان می‌آورد. به شکلی که در یک آن زندگی شما می‌تواند زیر و رو شود و تمام زحمات گذشته‌تان به باد برود.

کسی که فقط امیدوار است با تغییر شرایط زندگی چون انتظارات خود را از بین رفته می‌بیند خود را باخته و غمگین می‌شود. اما شخص دارای اعتماد به نفس که به توانایی‌های خود ایمان داشته و می‌داند از چه قدرتی برخوردار است، بدون ترس برای مقابله با شرایط حاضر می‌شود و دوباره شروع به ساختن مسیر‌های جدید می‌کند.

شما احساس مثبت‌تری دارید
زمانی که شما امیدوارید تا اتفاقات خوب یک به یک برای شما رخ بدهند، آن‌ها هم نافرمانی کرده و هر یک به سهم خود خنجری بر ابر انتظارات و آرزوهای شما می‌کشند تا بدانید اتفاقات زندگی همیشه آن‌گونه که دوست دارید و امیدوارید رخ نمی‌دهند. این حجم شکست از انتظاراتتان باعث ناراحتی و گاهی افسردگی می‌شود.

اما کسی که به قدرت خود اعتماد داشته باشد می‌داند که نمی‌تواند به چیزی غیر از خودش اطمینان داشته باشد و همیشه بیشترین تلاش خود را برای رسیدن به هدفش انجام می‌دهد. در این صورت حتی اگر با شکست هم مواجه شود، می‌داند که از تلاش کردن دست برنداشته و به اندازه‌ی توان خود برای هدفش مبارزه کرده است.

همانگونه که دنیا چند وجهی و غیرقابل پیش‌بینی است، انسان هم باید برای رسیدن به اهداف خود و مقابله با مشکلات به انواع و اقسام ویژگی‌ها خود را مجهز کند. امید داشتن به آینده‌ی بهتر تنها چیزی است که بارها در طول تاریخ انسان‌ها را در مقابل تاریکی‌ها زنده نگه داشته، اما چیزی که باعث شده انسان‌ها بتوانند شرایط خود را تغییر بدهند و تاریکی را پس بزنند داشتن اعتماد به قدرت خود و عمل کردن به راهی که در پیش دارند بوده است.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Mili ۳۰ آذر ۱۳۹۴ , ۱۲:۳۸ ب٫ظ

    خوب بود.موافقم

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db