فواید دوش آب سرد

coldshower-f

استفاده از دوش آب سرد بجای آب گرم فواید غافلگیر کننده‌ای برای سلامتی دارد، از چربی‌سوزی گرفته تا کاهش افسردگی، شادابی پوست و یا سلامتی جسم.
برای بسیاری از ما بارها اتفاق افتاده که نیاز به حمام کردن داشته باشیم ولی متاسفانه آخرین نفری هستیم که نوبت به دوش گرفتن ما می‌شود یا درست در لحظه‌ای دردناک که شدیداً نیاز به دوش گرفتن داریم  متوجه می‌شویم آب حمام سرد است، یا دقیقاً وسط دوش گرفتن ناگهان کسی شیر آب گرم را باز می‌کند و ما را با آب سرد استخوان سوز در حمام تنها می‌گذارد. در این لحظه بجای یک حمام لوکس داغ بخصوص در وسط زمستانی سرد خودمان را در حالت خشم و لرز در گوشه‌ای از حمام می‌بینیم اما این اتفاق ممکن است بطور غیر منتظره‌ای برای سلامتی ما مفید باشد.
کاهش تدریجی دمای آب و رساندن آن به آب خیلی سرد در هنگام دوش گرفتن که به دوش جیمز باندی یا دوش اسکاتلندی معروف است می‌‎تواند فواید بسیار موثری بر روی جسم و پوست ما بگذارد.

از بین بردن خستگی مزمن
دوش آب سرد به علتی که به بدن شوک وارد می‌کند مکانیزم ستیز یا گریز (Fight-or-Flight) را که مربوط به شرایط تهدید است، فعال می‌کند و طبیعتاً بدن هم پاسخ‌های مربوط به همین شرایط را (افزایش انرژی و قدرت و درواقع ترشح آدرنالین) بروز می‌دهد. به همین دلیل تحقیقات نشان داده است که دوش آب سرد می‌تواند راهکاری مناسب برای مواجه با سندرم خستگی مزمن (CFS) یا Chronic Fatigue Syndrome باشد.

تقویت سیستم ایمنی
همچنین دوش آب سرد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود در واقع همه ماجرا از همان جایی آغاز می‌شود که بدن به محض قرار گرفتن زیر دوش آب سرد به صورت لحظه‌ای دچار استرس می‌شود و سیستم دفاعی بدن می‌کوشد به مقابله با این وضعیت بپردازد و حتی بر روی تعداد گلبول‌های سفید خون هم تاثیر مثبت دارد.

کاهش وزن بدن
بدن ما شامل دو نوع چربی است، چربی سفید و چربی قهوه‌ای. چربی سفید موقعی در بدن ایجاد می‌شود که کالری بیشتری از آنچه که نیاز داریم مصرف می‌کنیم و این کالری‌های اضافه را نمی‌سوزانیم. این نوع چربی در نواحی کمر، پشت، گردن و ران ما انباشته می‌شود که بسیاری از ما برای حذف آن به دردسر می‌افتیم. چربی قهوه‌ای که نوع خوب چربی است و تولید گرما می‌کند و موجب گرم شدن بدن ما می‌شود و زمانی که در معرض سرما قرار بگیریم فعال می‌شود، وقتی ما از دوش آب سرد استفاده کنیم باعث فعال شدن این چربی شده و باعث کاهش وزن ما می‌شود.

غلبه بر افسردگی
در معرض آب سرد قرار گرفتن باعث فعال شدن سیستم اعصاب سمپاتیک و افزایش میزان بتااندورفین ها و نورآدرنالین در خون می‌شود ضمن اینکه به دلیل تراکم سنسورهای دریافت کننده سرما در پوست، دوش آب سرد موجب ارسال گسترده سیگنال از سیستم عصب محیطی به مغز می‌شود که اثر ضد افسردگی دارد.

بهبود سیستم تنفس و گردش خون
برخورد‌ آب سرد با پوست که تحت عنوان شوک سرد شناخته می‌شود بلافاصله به سریع‌تر شدن تنفس و ضربان قلب منجر می‌شود. در این شرایط بدن اکسیژن بیشتری جذب می‌کند و همچنین رگ‌ها تا حدی دچار انقباض می‌شوند. بدن تلاش می‌کند با ارسال خون با اندام‌های حیاتی، آنها را گرم نگه دارد و برآیند تمام این فرایند فعال‌تر شدن سیستم تنفس و گردش خون است.

جلوگیری از گرفتگی عضلات و ریکاوری
همه ی ما دیده ایم که ورزشکاران هنگامی که دچار گرفتگی عضلانی می‌شوند از کیسه یخ استفاده می‌کنند. در تحقیقاتی که در سال 2009 بر روی 360 ورزشکار صورت گرفته نشان میدهد 24 دقیقه دوش آب سرد با دمای 10 تا 15 درجه بعد از ورزش شدید به طور شگفت آوری در کاهش گرفتگی عضلات و ریکاوری انرژی موثر است.

سلامت پوست و مو
آب بسیار گرم موجب خشک شدن پوستمان می‌شود پس بهتر از آب سرد استفاده کنیم تا از بسته شدن منافذ روی پوست جلوگیری کنیم. همچنین آب سرد می تواند حفظ روغن های طبیعی روی پوست و با کاهش جریان خون لایه محافظی روی پوست بدن و موی سر ایجاد کند که در مقابل ورود گرد و خاک مقاوم است. همچنین تحقیقات نشان داده‌است آب سرد می‌تواند باعث درخشندگی، تقویت و سلامت فولیکول‌های مو شود و چسبندگی آنها به پوست سر را افزایش داده از ریزش مو جلوگیری کند.

 

منبع مدیکال‌دیلی و متمم

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

 • بازديد كننده ۹ اسفند ۱۳۹۴ , ۱۱:۳۱ ب٫ظ

  سلام دوست عزیز
  نمیدونم مطلب شما کپی هست یا نوشته خودتان
  به هر حال خوب مطلبی هست و خیلی اطلاعات مفیدی داشت برای من
  متشکرم

  • Joni ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۹:۱۸ ق٫ظ

   didnt work either and i dont see a upperclass or lowerclass on the right side pane at all.i see dvd/cd rom drives and other listings but no listing for upperclass or lowerclass so that i can delete.so in my computer i see only 2 drives my c drive and my e drive which is my external but no cd/dvd drvea.pleise anything else i can try?? thx

 • Mattie ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۹:۴۷ ق٫ظ

  I have read the books:a rose for melindadear joliving dead girlthe chosen onei am trying to find similar books. books that have something about someone being kid na0dep&#823p; stuff like that. or books with tragic endings or books with a big twist in them.

 • مصعب ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ , ۸:۵۰ ب٫ظ

  آیاآبسردباعث سفیدشدن پوست می شود؟