کدام محصولات بهداشتی برای ما مضرند؟

بهداشتی

در اروپا بیش از ۱۳۰۰ نوع ماده‌ی شیمیایی را برای استفاده در مواد بهداشتی و شوینده‌های خانگی، لوسیون‌ها، صابون‌ها، خمیردندان‌ها و مواد آرایشی ممنوع کرده‌اند. به طور میانگین، خانم‌های آمریکایی روزانه از ۱۲ نوع محصولات آرایشی و بهداشتی که متشکل از ۱۶۸ مواد شیمیایی مختلف هستند استفاده می‌کنند. دکتر جولیا برودی، مدیر اجرایی موسسه سایلنت اسپرینگ(Silent Spring)، نگرانی خود را از در خطر بودن زنان از مضرات مواد شیمیایی خانگی و آرایشی بیان می‌کند. زیرا تحقیقات نشان داده است که ۸۰ درصد از زنانی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، هیچ گونه سابقه‌ ابتلا در خانواده ندارند. مواد شیمیایی زیست محیطی، از جمله موادی که سیستم های هورمون های بدن شما (غدد درون ریز) را مختل می‌کنند، نقش مهمی را در ابتلا افراد به این بیماری بازی می کنند.

از کدام مواد آرایشی و بهداشتی دوری کنیم؟
سایلنت اسپرینگ چند گروه مواد شیمیایی که بهتر است برای حفظ سلامتی خود از آن‌ها دوری کنید را شناسایی کرده است. این لیست ممکن است شامل آیتم‌هایی باشد که در حال حاضر هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنید. در اینجا به یک مورد از این لیست پرداخته شده است:
عطرها و اسانس‌هایی که در مواد شوینده و بهداشتی استفاده می‌شوند.
محصولات بهداشتی و شوینده‌های معطر همیشه جز عوامل مرتبط با سرطان دسته بندی می‌شوند. مسمومیت دستگاه تناسلی و آلرژی نیز از دیگر عوارض این مواد هستند. از جمله مواد معطری که به بدن آسیب میزنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارابنها:
پارابن‌ها مواد شیمیایی موجود در دئودورانت ها و لوازم آرایشی دیگر هستند که نشان داده شده است به تقلید از عمل هورمون استروژن، می تواند رشد تومور در پستان انسان را سرعت ببخشد. این ماده‌ی نگهدارنده بخاطر ایجاد تداخل در تولید و آزادسازی هورمون در این لیست قرار گرفته است.

فتالات:
یکی دیگر از نگهدارنده مصنوعی که سرطان زا است و مربوط به عوارض جانبی باروری (کاهش تعداد اسپرم، توسعه اولیه پستان و نقائص هنگام تولد) و آسیب کبد و کلیه می‌باشد. برای ماندگاری بیشتر بوی عطرها از فتالات استفاده می‌شود. استفاده از این ماده و در معرض این ماده بودن با آسیب به سیستم تناسلی مرد همراه است، و مشک مصنوعی که حاوی همین مواد است در بدن ما جمع شده و می تواند در شیر مادر یافت شود. برخی مشک مصنوعی را حتی به سرطان مرتبط می‌دانند. اگر آسم دارید، مراقب باشید. زیرا فرمول این عطر جز آلرژن‌ترین ماده‌های شناخته شده است(جز ۵ ماده‌ی اول) و می تواند حمله آسم را آغاز کند. از این نوع ماده شیمیایی اغلب برای محصولات پاک کننده‌ی معطر، شمع معطر، و فرشنرس هوا استفاده می شود. برای جلوگیری از این عوارض جانبی ناخوشایند، انتخاب محصولات بهداشتی بدون عطر می‌تواند راه حل مناسبی باشد.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • محمد ۱ آبان ۱۳۹۶ , ۶:۵۰ ق٫ظ

    فیلد وبلاگتون فیلتر هست.
    قالب وبلاگ تون اسمش چی هست؟؟
    و اینکه چرا چندسالی میشه اپدیت نکردید؟