داستان زندگی خود را تغییر دهید

تغییر داستان زندگی

هرگاه وظیفه‌ای را برعهده می‌گیریم یا تغییری در زندگی خود ایجاد می‌کنیم- حال می‌خواهد بدست آوردن شغلی جدید باشد یا تغییر یک عادت- داستانی درباره‌ی آن برای خود می‌سازیم. داستان زندگی هر شخص متفاوت است. ما قهرمان داستان زندگی خود هستیم اما متاسفانه این داستان، داستان دلنشینی نیست زیرا قهرمان این داستان خودش را باور ندارد. درحقیقت ما قهرمان خوبی برای داستانمان نیستیم، برای موفق شدن تلاش چندانی نمی‌کنیم و این داستان را در مسیر اشتباهی پیش می‌بریم.

تصور کنید اگر بهترین داستان‌های تاریخ مانند داستان ما بودند. مثلاً هری پاتر هیچوقت تلاش نمی‌کرد با ولدمورت بجنگد زیرا میدانست که این کار بسیار سختی است، یا ادیسیوس هیچگاه تصمیم نمی‌گرفت  سفر دراز و پرمشقت خود را به سمت سرزمینش آغاز کند زیرا خودش را می‌شناخت و می‌دانست که شکست خواهد خورد.

همین حالا امتحان کنید: به یکی از تجارب قدیمی خود فکر کنید. به کاری که در گذشته انجام دادید ولی در آن شکست خوردید. چه قصه‌ای از خودتان برای خودتان تعریف می‌کردید؟ چه تصوری از خود داشتید؟ آیا در آن تصویر شخصی را می‌دیدید که هرگز در برابر حوادث و ناملایمات زندگی تسلیم نمی‌شود؟ یا شخصی عادی که به شک‌ها و مشکلات اجازه می‌دهد او را از پا درآورند؟

ما بخاطر همین داستان شکست می‌خوریم. وقتی شرایط سخت می‌شود به خود می‌گوییم: اشکال ندارد از این کار انصراف دهم، اهمیتی ندارد، بعداً آن را انجام خواهم داد، نمی‌توانم به خوبی برنامه‌ ریزی کنم، نمی‌توانم این کار را انجام دهم، بسیار مشکل است، زندگی آنقدر کوتاه است که ارزش ندارد خود را به زحمت بیاندازم، من شکست می‌خورم و از این قبیل افکار اشتباه.

داستان را تغییر دهید. هرروز به خود یادآوری کنید که می‌توانید یکی از بهترین قهرمان‌های داستان‌ها شوید و به خودتان افتخار کنید. به دنبال رویاهایتان بروید و با شک و تردید و موانع بجنگید و بهترین شخصیت از خود را به نمایش بگذارید. شما نویسنده‌ی داستان زندگی خود هستید و این اختیار را دارید که آن را از نو بنویسید.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

 • فاطمه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۶:۲۷ ب٫ظ

  تلنگر خوبی بود، دقیقا همینطوره!

  • Monkey ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۸:۵۸ ب٫ظ

   Stay with this guys, you’re heniplg a lot of people.

  • Dortha ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۸:۱۶ ق٫ظ

   The term &qtui;phobua&qoot; denotes an "irrational fear", maybe we should start debate from that premise.This could afford those that use critical thinking methods to offer their arguement for the sake of discernment in regards to rationality.No, that would probably be racsist..