اعتماد به نفس خود را کوک کنید

اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که ما را از پیشرفت و جلو راندن رویاهایمان بازمی‌دارد، ترس از شکست است و برای غلبه بر آن، مهم‌ترین اسلحه‌ی ما اعتماد به نفس ماست. بنابراین، می‌توان گفت کلیدی‌ترین سوال در اینجا این است که چگونه از پس این ترس برآییم؟ و چنان که پیش از این اشاره شد، بهترین راه، ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس ما می‌باشد.

حال وقت این رسیده است که کنترل را به دست گیرید و اعتماد به نفس و عزت‌نفس خود را به کمک این راه‌ها افزایش دهید:

۱. به خودتان برسید. این مورد شاید بدیهی به نظر برسد اما به امتحانش می‌ارزد. دوش بگیرید و خوب لباس بپوشید! به همین سادگی. حتما برایتان پیش آمده است که حتی در شرایط نابسامان اگر لباسی بپوشید که به شما می‌آید و یا اولین باری که یک لباس را می‌پوشید حس بهتری نسبت به خودتان داشته‌اید. این مورد الزاما به این معنا نیست که یک لباس خوب یعنی یک لباس گران‌قیمت، بلکه صرفا لباسی است که شما حس خوبی به آن دارید. تنوع در لباس پوشیدن به طور کلی می‌تواند احساس خوبی ایجاد کند.

۲. جایگزین کردن افکار منفی با افکار مثبت. یکی از مهم‌ترین کمک‌کننده‌ها به افزایش اعتماد به نفس این است که شما افکار منفی خود، به ویژه آن‌هایی که مربوط به خودتان است، را شناسایی کنید. شما باید از گفتگوهایی که در ذهنتان با خودتان دارید آگاه باشید و به محض اینکه این گفتگو به راه افتاد گوش به زنگ باشید تا بدانید به خودتان چه می‌گویید. اگر این گفتگو شامل نسبت دادن ویژگی‌های منفی به خودتان باشد بهتر است بلافاصله آن را متوقف کنید و سعی کنید جور دیگری به آن موضوع نگاه کنید و با تغییر زاویه دیدتان صفاتی که به خودتان نسبت می‌دهید را تغییر دهید. گفتگوی درونی دیگر ممکن است حالت بازدارنده داشته باشد و هنگامی که می‌خواهید کاری را انجام دهید بهتان بگوید «الان حسش نیست» یا «یک قسمت دیگر از این سریال را ببینم بعد…» و حرف‌هایی از این دست. اگر یاد بگیرید نسبت به این گفتگوها گوش به زنگ باشید و آن‌ها را متوقف کنید، نصف راه را در جهت ارتقای اعتماد به نفس خودتان پیموده‌اید.

اگر خودتان را بشناسید، در همه‌ی نبردها پیروز خواهید بود.

سان تزو

۳. مثبت عمل کنید. تنها مثبت کردن فکرها کفایت نمی‌کند. شما باید افکارتان را یک مرحله جلو برده و در معرض عمل بگذارید. فعال بودن به خودی خود باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود، چه برسد به فعال بودن در جهت مثبت. به جای اینکه مدام به خودتان بگویید نمی‌توانید آن کار را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و از ابتدایی‌ترین بخش آن شروع کنید و آن نمی‌توانم را به توانستن تغییر دهید.

۴. اصول خود را بشناسید و بر اساس آن‌ها زندگی کنید. اصولی که شالوده‌ی زندگی شما هستند شامل چه مواردی است؟ اگر آن‌ها را نشناسید بدیهی است که به مشکل برمی‌خورید چرا که احساس خواهید کرد زندگی‌تان بدون جهت‌گیری مشخصی است. درباره اصول اساسی زندگی‌تان فکر کنید و آن‌ها را بازشناسید و درباره‌ی نحوه‌ی تاثیر این اصول در بطن زندگی‌تان و اینکه به چه صورت خود را نشان می‌دهد بیندیشید.

۵. به آرامی صحبت کنید. این اصل ساده به نظر می‌رسد اما تأثیر شگرفی بر نحوه‌ای که دیگران شما را درک می‌کنند خواهد داشت. فردی که اعتماد به نفس بالایی داشته باشد آرام صحبت می‌کند. شخصی که باور ندارد حرف‌هایش ارزش شنیده شدن دارد به تندی و با سرعت بالا صحبت می‌کند. شخصی که اعتماد به نفس بالایی دارد خود و ارزش حرف‌هایش را باور دارد و دوست دارد دیگران آن را بفهمند و درک کنند.

۶. تغییری در زندگی‌تان ایجاد کنید. همیشه دوست داشته‌اید تغییری در زندگی‌تان ایجاد کنید اما با احساس نمی‌توانم پی آن را نگرفته‌اید. مثلا دوست داشته‌اید تبدیل به فردی کتاب‌خوان شوید یا دوست داشتید منظم ورزش کنید. این اهداف را آن‌قدر دور از دسترس دیده‌اید که حتی به آن‌ها نزدیک هم نشده‌اید. بهتر است آنچه می‌خواهید را به ابعاد کوجک‌تری تقسیم کنید، آن‌قدر کوچک و جزئی که انجام دادن آن خنده‌دار به نظر برسد. نزدیک شدن به مرور به اهدافی که مدت‌ها در ذهن داشته‌اید به نحو اعجاب‌انگیزی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

۷. لبخند بزنید. هر چه بیشتر لبخند بزنید هم شما احساس بهتری نسبت به زندگی و آدم‌ها دارید، هم آدم‌ها احساس بهتری نسبت به شما پیدا خواهند کرد. نتیجه‌ی بدیهی این امر این است که احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و اعتماد به نفستان بالاتر برود.

مطمئنا راه‌های زیادی برای ارتقای سطح اعتماد به نفس وجود دارد. با این حال تمامی آن‌ها را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: هر آنچه احساس بهتری در شما ایجاد کند، اعتماد به نفس شما را بالا خواهد برد. اعتماد به نفس یعنی میزان اعتماد شما به خودتان، پس هر چه بیشتر اعتماد خودتان را جلب کنید، اعتماد به نفس تان بالاتر خواهد رفت و نگرش مثبت‌تری به خود و زندگی پیدا می‌کنید.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Rozbeh ۱۳ دی ۱۳۹۴ , ۷:۳۴ ب٫ظ

    جالب بود.

    • Ally ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۴:۱۱ ب٫ظ

      I love the phgasortpho. Ellie looks really healthy and happy. That was a creative way to deal with Micah. The couch looks bery suave. I’ll have to bring some magic markers and draw allm over it.Dad

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db