پرندگانی که با صورت دایناسور تکامل پیدا کرده‌اند

دایناسور

ما بر این باوریم که حدود ۶۵ میلیون سال پیش سیارکی با زمین برخورد کرد که تأثیراتی بر اکوسیستم زمین داشت. یکی از بزرگترین این تأثیرات از بین رفتن گونه‌های مختلف جانوری و تقریباً تمام دایناسورها بود. اما یک گروه از این دایناسورها از این مصیبت جان سالم به در بردند که ما آن‌ها را امروزه تحت عنوان پرندگان می‌شناسیم.

این ایده در قرن نوزدهم شکل گرفت، وقتی که دانشمندان فسیل یکی از اولین گونه‌ی پرندگان به نام Archaeopteryx را کشف کردند. این پرنده بال و پر داشت در حالی که اسکلت صورت آن کاملاً شبیه به دایناسور بود. فسیل‌های دیگری که بعد از آن کشف شدند نیز به همین صورت بودند.

اما این پرندگان اولیه، چندان به مانند پرندگان امروزی که در اطراف ما زندگی می‌کنند نبوده‌اند. بزرگترین تفاوت آن‌ها در این بود که منقار نداشتند، بلکه مانند اجدادشان پوزه داشتند.

دانشمندان برای اینکه پی ببرند این تغییرات چگونه حاصل شد، اقدام به دستکاری مولکولی پروسه‌ای کردند که وظیفه‌اش تشکیل منقار در پرندگان بود. به این ترتیب آن‌ها موفق به خلق جنینی از پرنده شدند که مانند پرنده‌های اولیه پوزه‌ای شبیه به پوزه‌ی دایناسورها داشت. نتایج حاصل از این تحقیقات در ژورنال تکاملمنتشر شده است.

هدف تیم تحقیقاتی این بود که پی ببرد منقار پرندگان چگونه به تکامل رسید، چرا که منقار جزء اندام حیاتی پرندگان است. درک این مسئله برای موفقیت آن‌ها بسیار مهم بود. امروزه بیش از ده هزار گونه پرنده وجود دارند که در سطح وسیع و متنوعی از زیست‌بوم‌ها زندگی می‌کنند که هر کدام نوعی متفاوت از منقار برای رفع نیازهای خود دارند. از آنجا که زیست‌بوم آن‌ها فرق می‌کند، نیازها و تغذیه آن‌ها نیز فرق دارد و این باعث وجود منقارهای متنوعی در گونه‌های پرندگان امروزی شده است. دانشمندان بسیار کنجکاو بودند که متوجه شوند در چه زمانی اولین و مهمترین تغییر در تبدیل پوزه به منقار برای پرندگان روی داد.

آن‌ها متوجه شدند پرندگان دارای دسته‌ای از ژن‌های متفاوت هستند که در شکل‌دهی ظاهر صورت آن‌ها نقش مؤثری ایفا می‌کند. این در حالیست که دیگر گونه جانوری که منقار ندارند، فاقد این ژن هستند. وقتی فعالیت این ژن توسط دانشمندان متوقف شد، شکل منقار پرندگان به مانند اجداد خود برگشت و ظاهر پوزه مانند به خود گرفت.

p02r8858

وقتی که اسلکت این پرندگان درون تخم در حال شکل گرفتن بود منقاری باریک و تیز جای خود را به پوزه‌ای کوتاه و خمیده داده بود. آنچه اکنون مسلم است این است که شکل‌گیری منقار کاملاً متفاوت از شکل‌گیری پوزه بوده و آن هم بر اثر فعالیت ژن‌های متفاوت است. این دگرگونی در منقار پرندگان امروزی در ۴۰ یا ۵۰ سال بعد از اولین گونه پرندگان اتفاق افتاد. شاید این جانداران در میلیون‌ها سال بعد، باز هم تکامل یافته و ظاهری جدید به خود بگیرند.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟