راه‌هایی برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه بهتر

مدیر پروژه

مدیریت پروژه شغلی سخت اما با ارزش است. برای اینکه این کار را به خوبی انجام دهید نیاز به مهارت، تجربه و توانمندی‌های دیگری است که شاید از آن‌ها بی‌خبر هم باشید. به عنوان مثال روانشناسی، علم فروشندگی و بازاریابی. یک مدیر پروژه خوب به سختی پیدا می‌شود، اما وجودش در تیم به مانند طلا ارزشمند است.

اگر شما بخواهید به یک مدیر پروژه تبدیل شوید و یا همین حالا هم نقش یک مدیر پروژه را در تیم ایفا می‌کنید، حتماً تمایل دارید تا یکی از آن مدیر پروژه‌های با ارزش باشید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم به نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم توجه داشته باشید.

قبل از اینکه جوابی بدهید، خوب گوش کنید و سؤال بپرسید
یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر پروژه این است که به نظرات افراد تیم را به خوبی بشنود و قبل از اینکه بخواهد چیزی بگوید در آن مورد از دیگران سؤال بپرسد. یک مدیر پروژه باید قبل از اینکه در مورد پیشنهادی، مشکل و یا یک راه حل جوابی دهد، باید نسبت به آن حیطه اشراف کامل داشته باشد. بدین ترتیب می‌تواند موفقیت پروژه را تضمین کند.

اگر به عنوان یک مدیر پروژه باید پروژه را در  مسیر صحیح قرار دهید و یا باید نیازمندی‌های پروژه را به اطلاع افراد تیم برسانید، اما در آن مورد دانش کافی ندارید دست نگه دارید. یک قدم به عقب برگردید و اطلاعات کافی را بدست آورید. همیشه این را باید به یاد داشت که هدف موفقیت پروژه است.

به روز و منظم بمانید
تبدیل شدن به یک مدیر منظم یک چیز است و منظم ماندن یک چیز دیگر. برای یک مدیر پروژه این مسئله مهی است که نه تنها منظم باشد، بلکه همیشه منظم باقی بماند. مهم نیست در مسیر انجام پروژه چه اتفاقاتی می‌افتد، اون باید طوری باشد که اعضای تیم بتوانند روی حضورش حساب باز کنند. از طرف دیگر به روز بودن در مسائلی که مربوط به مدیر پروژه است نیز کم اهمیت نیست. این مسائل باعث می‌شود یک مدیر پروژه تبدیل به فردی کم استرس و الهام‌بخش شود که مورد تحسین اعضای تیم است.

برنامه‌ریزی واقع بینانه و درگیر کردن همه افراد
برنامه‌ریزی از شروع تا اتمام پروژه از وظایف مدیر پروژه است. این برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که در نهایت به موفقیت پروژه ختم شود. اهداف اتخاذ شده، مهلت‌های زمانی و نقشه راهی که مدیر پروژه در دستور کار قرار می‌دهد باید واقع‌بینانه باشد و در آن نه تنها شرایط اعضای تیم بلکه تمام کسانی که پروژه به آن‌ها بستگی دارد باید لحاظ شود؛ به عنوان مثال کاربران نهایی.

درک این مسئله که چه کارهای در چه زمان‌هایی باید انجام شود و همینطور ترتیب انجام آن‌ها تأثیر بسزایی در واقع‌گرایی و دستیافتنی شدن برنامه مورد نظر می‌شود. همچنین باعث می‌شود افراد تیم وظایف خود را بهتر درک کنند و بدانند چگونه آن‌ها را انجام دهند و در شرایط بحرانی الویت‌ها را بهتر بشناسند.

تعریف مراحل قابل سنجش برای موفقیت
در حالی که اعضای تیم درگیر انجام وظایف‌شان بر طبق برنامه مورد تأیید مدیر هستند، این از وظایف مدیر پروژه است که مراحل پروژه را ترسیم کند تا بتواند در طی این مسیر، میزان موفقیت پروژه را اندازه گیری کند. آیا معیار موفقیت پروژه حجم کدهای تولید شده نسبت به ساعات کاری در آن یک هفته است؟ آیا میزان رضایت مشتری بعد از جلسات سنجش عملکرد، معیار محسوب می‌شود؟

وقتی تمام اعضای تیم که درگیر پروژه هستند درک صحیحی از این داشته باشند که موفقیت پروژه در گرو چه چیزی است، تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا به آن هدف برسند. اما این بستگی به مدیر پروژه دارد که چگونه این اهداف و مراحل را ترسیم می‌کند.

شناسایی و مدیریت ریسک‌های اولیه و معمول
هر پروژه‌ای ریسک‌های خاص خودش را دارد. ریسک اینکه در زمان مورد نظر تمام نشود، یا بعضی جزئیات آن طور که باید تکمیل نشوند و یا چیزهایی که در وسط پروژه تغییر می‌کنند. این ریسک‌ها هرچه که باشند، بهتر است در ابتدای پروژه وقت گذاشته شود تا آن‌ها را شناسایی کنید و استراتژی مقابل با آن‌ها را در نظر بگیرید تا در صورت بروز، هزینه‌های کمتری را متقبل شوید.

این احتمال وجود دارد که یک ریسک در طول انجام پروژه، تغییر کند. اگر ریسکی اتفاق افتاد، شما به عنوان مدیر پروژه وظیفه مدیریت و رفع آن را بر عهده دارید.

خوش قول بودن و ارائه حتی بهتر
یک مدیر پروژه می‌تواند به راحتی وعده هر چیزی را به مشتریانش بدهد. اما آیا واقعاً می‌تواند به آنچه وعده داده متعهد باشد؟ لزوم واقع گرایی در اینجا حس می‌شود. این ایده‌ی خوبی است که مدیر پروژه وعده آن چیزی را بدهد که از آن مطمئن است و سعی کند آنچه وعده داده را در زمان ممکن به دست مشتری برساند. حتی توصیه می‌شود کمی بیش از آنچه وعده داده را ارائه دهد تا به این صورت باعث رضایت مشتری شود. این یک استراتژی حیاتی است.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Jaylan ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ , ۶:۵۲ ق٫ظ

    Congrats on the 200th and th;t#&39as a cool idea about the book, looks good and I'm sure will be a seller.We just went past our 70th post over on SC so I feel like a little struggling infant in your big brothers shadow :)Keep up the awesome work guys!

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db