عادت‌های بدی که موجب خستگی می‌شوند

tired

بهتر است بدانیم نخوابیدن یا کم خوابیدن تنها دلیل احساس خستگی ما در طول روز نیست، بلکه کارها و عادت‌های کوچکی که انجام می دهیم یا نمی‌دهیم می‌تواند باعث احساس خستگی چه از نظر روحی و چه جسمی در ما شوند. محققان دریافتند اگر شما به اندازه‌ی کافی استراحت کردید ولی همواره در طول روز احساس خستگی می‌کنید ممکن است یکی از عادت‌های زیر را انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید.

وقتی خسته هستید کمتر نرمش می‌کنید
در واقع فکر می‌کنید با این کار انرژی خود را ذخیره کرده‌اید ولی عملاً اینطور نیست. نرمش هفتگی فقط در حد سه روز در هفته و هر روز بیست دقیقه، می‌تواند پس از یک ماه و نیم، احساس خستگی را کمتر کرده و احساس انرژی داشتن را در هر یک از ما ایجاد کند. نرمش منظم با رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بافت‌ها، زمینه کاهش خستگی را فراهم می‌کند.

به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشید
از دست دادن بخشی از آب بدن، حتی در حد ۲٪، می‌تواند تاثیر محسوس روی سطح خستگی ما داشته باشد. کاهش آب بدن، موجب کاهش حجم خون و افزایش غلظت آن می‌شود که به تبع آن، کارایی قلب در پمپاژ خون کاهش می‌یابد. طبیعی است که در این حالت اکسیژن و مواد غذایی به اندازه‌ی قبل به اندام‌ها و بافت‌ها نمی‌رسند.

آهن کافی دریافت نمی‌کنید
کمبود آهن میتواند احساس لختی و خستگی، ضعف و عدم تمرکز را ایجاد کند. همچنین کسانی که کمبود آهن دارند، زودتر ممکن است عصبانی شوند. مصرف ویتامین C می‌تواند جذب آهن را در بدن افزایش دهد.

شما یک فرد کمال طلب هستید
کسانی که کمال طلب بوده و تلاش می‌کنند هر کاری را به بهترین شیوه انجام دهند انرژی و وقت بیشتری را صرف کار می‌کنند و این می‌تواند برای آنها خستگی به همراه داشته باشد. وقتی شما اهداف بسیار متعالی و غیرقابل دستیابی برای خود متصور می‌شوید ممکن است در انتها حس رضایت از خود نداشته باشید و همین امر موجب خستگی روحی شما می‌شود.

نخوردن صبحانه می‌تواند باعث خستگی شود
غذایی که شب به عنوان شام خورده‌اید انرژی بدنتان را در طول خواب تامین می‌کند، پس برای ادامه ی روز شما نیاز به سوخت گیری مجدد هستید. طبیعی است که هر یک از ما، بر اساس ذائقه خود، نوع متفاوتی از صبحانه را انتخاب می‌کنیم. اما به هر حال، شیر کم چرب، میوه جات و سایر غذاهای سالم، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای راه انداختن جدی‌تر سیستم متابولیسم باشند.

نداشتن قدرت “نه” گفتن
اگر شما دارای روحیه‌ی به اصطلاح ” مردم نواز ” باشید و نتوانید به درخواست‌های بجا و بیجای دیگران پاسخ منفی بدهید، می‌بایست انرژی و شادی زیادی را صرف آنها کنید.

مصرف غذای ناسالم
مصرف غذاهای سرشار از شکر و کربوهیدرات‌های ساده موجب بالا و پایین رفتن سریع قند خون در طول روز می‌شود که همین یکی از دلایل احساس خستگی است، با مصرف پروتئین‌های بدون چربی و غلات می‌توانیم قند خون را در طول روز تقریباً ثابت نگه داریم.

داشتن نگرانی و استرس بیخودی
اگر شما بطور مداوم در طول روز استرس و نگرانی بیهوده از قبیل ترس از اخراج شدن موقع تماس بی‌موقع رئیس یا ترس از تصادف هنگام دوچرخه سواری یا بطور کل منتظر بدترین سناریو در هر رخدادی باشید می‌تواند انرژی زیادی از شما بگیرد و شما را از نظر روحی کاملاً خسته و درمانده کند.

محل کار شلوغ و بی‌نظم هم می تواند موجب خستگی شما شود.
دفتر کار شلوغ و نداشتن نظم  شخصی، قدرت تمرکز و همینطور پردازش اطلاعات را از مغز ما می‌گیرد.

کار کردن در زمان استراحت
کار کردن در روزهای تعطیل، چک کردن ایمیل‌ها در کافی شاپ و زمانی که قرار بوده صرف استراحت شود، پاسخ دادن به تلفن در تمام ساعات شبانه روز، نمونه دیگری از عادات نادرستی هستند که فرصت استراحت را از بدن و مغز می‌گیرند.

دیر خوابیدن آخر هفته‌ها
تغییر ساعت خواب در روزهای تعطیل هم می‌تواند موجب بروز خستگی شود. دیر خوابیدن‌ها و دیر بیدار شدن، عادت زمانی بدن را به هم می‌ریزد و یکی دو روز زمان لازم خواهد بود تا بدن دوباره به ساعات کار هفته عادت کند.

استفاده از وسایل دیجیتال در رختخواب
نگاه کردن به صفحه‌ی موبایل و لپ تاپ و تبلت و خواندن ایمیل‌ها و دیدن عکس‌های اینستاگرام و …، روی سطح ملاتونین تاثیر می‌گذارد. ملاتونین هورمونی است که سیکل خواب و بیداری ما را تنظیم می‌کند.

استفاده‌ی بیش اندازه از کافئین
مطالعات نشان می‌دهد مصرف سه لیوان قهوه برای بدن کافی است، مصرف بی رویه‌ی نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌تواند خواب شما را به شدت دچار اختلال کند. تحقیقات نشان داده است مصرف کافئین حتی شش ساعت قبل از خواب هم می‌تواند روی کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

 

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Deacon ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ , ۹:۱۲ ق٫ظ

    Chances are we are going to continue to see a push for more comprehensive immigration and amnesty from both Dem and GOP. I agree, it is unlikely we are going to address ittHypothe.ically most of these illegals after becoming US citizens will vote Democrat demand more social services from the government. A lot of them have no interest in assimilation creating an enclave balkanized areas in the US – many believe this is reparation for once land that belonged to Mexico.