پیش به سوی اجتناب از قضاوت کردن دیگران

Judge

«کنجکاو باش، نه قضاوت‌کننده» – والت ویتمن

همه‌ی ما دیگران را قضاوت می‌کنیم. بله، حتی شما! مطمئنا همگی بارها این کار را انجام داده‌ایم. شاید بتوان گفت این بخشی از طبیعت انسان است.

با اینکه قضاوت بخشی از طبیعت ماست، به نظر نمی‌رسد چندان فایده‌ای داشته باشد. به نظرتان اختلاف و دو دستگی بین آدم‌ها از کجا به وجود می‌آید؟ کافی است نگاهی به دیگران بیندازیم و این احساس در ما به وجود بیاید که آن‌ها از ما بهترند. به همین سادگی.

لحظه‌ای به آن فکر کنیم: شخصی را می‌بینیم، بر اساس نوع نگاه و رفتارش در موردش به قضاوتی می‌رسیم. مثلا: اینکه دارد با گوشی‌اش کار می‌کند و گوشی از دستش نمی‌افتد برای این است که مارک و قیمت آن را به رخ بکشد! و به همین راحتی بدون اینکه به واقع شناختی از آن فرد داشته باشیم در موردش نتیجه‌گیری می‌کنیم و نهایت تعاملمان با وی در همین حد خلاصه می‌شود. معمولا به خودمان زحمت نمی‌دهیم تا آن فرد را بشناسیم و بفهمیم آیا به درستی قضاوت کرده‌ایم یا خیر.

این در مورد کسانی بودند که نمی‌شناختیم، حالا نگاهی بیندازیم به اینکه چگونه آن‌هایی را که می‌شناسیم مورد قضاوت قرار می‌دهیم. خیلی ساده، می‌بینیم کاری انجام می‌دهند و گاه عصبانی خواهیم شد و گاه از او ناامید می‌شویم یا گاه در موردش فکرهای بدی به ذهنمان می‌رسد. درست همین لحظه‌هاست که ما دیگران را بدون تلاشی جهت درک رفتارشان قضاوت می‌کنیم و پایان ناخوشایندی برای ارتباطاتمان رقم می‌زنیم. اگر در ارتباطات شروع به فهمیدن یکدیگر کنیم و درک و فهمی بین دو نفر شکل بگیرد، پلی ارتباطی میان دو نفر به وجود می‌آید که در نگاه اول ایجاد نشدنی به نظر می‌رسید.

سوالی که پیش می‌آید این است که آیا ما قادریم بین خودمان و هرکسی که ملاقات می‌کنیم پلی سرشار از درک و فهم متقابل بسازیم؟ احتمالا نه. چنین چیزی نیازمند هزینه کردن زمان و تلاش زیادی است؛ با این حال، به نظر می‌رسد هزینه‌ای که می‌پردازیم یعنی همان اختصاص دادن زمان و تلاش بیشتر، حتی برای یک روز، تغییرات زیادی را به وجود می‌آورد:

اجتناب از قضاوت، و در عوض ایجاد پلی میان دو انسان.

با هم نگاهی می‌اندازیم به روشی برای رسیدن به این هدف، که البته شاید در نگاه اول روشی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما به واقع سودمند است.

Understanding

قضاوت‌کننده نباشیم. اگر خودمان را در حال قضاوت کردن یافتیم، بهتر است متوقفش کنیم. این کار نیازمند سطح بالاتری از هوشیاری است، پس قدم اول (و مهم‌ترین بخش) این است که چند روزی بی‌طرفانه افکار خود را به تماشا بنشینیم و تلاش کنیم از زمانی که در حال قضاوت هستیم آگاه و آگاه‌تر شویم. این قدم می‌تواند گاهی خیلی سخت باشد پس اگر گاهی فراموش کنید یا برایتان سخت شد کاملا طبیعی است. پس به خودتان یادآوری کنید تا مشاهده کردن را به یاد بسپارید.

هنگامی که سطح آگاهی‌مان بیشتر شود، آماده‌ایم تا خود را حین قضاوت متوقف کنیم. سپس به سمت قدم بعدی می‌رویم.

درک. به جای قضاوت کسی به خاطر آنچه انجام می‌دهد یا جوری که به نظر می‌رسد، سعی کنیم او را درک کنیم. تلاش کنیم با کفش‌های او قدم برداریم، از نگاه او ببینیم و زمینه‌ی زندگی او را تصور کنیم. غیرممکن نیست، کافی است با او پای صحبت بنشینیم و پیشینه زندگی او، که منحصر به همان شخص است را بدانیم. اگر این کار امکان‌پذیر نبود، بهتر است تصور کنیم که چه چیزی سبب شده آن شخص این‌گونه رفتار کند یا به زندگی نگاه کند.

پذیرش. از همان لحظه‌ای که شروع به درک دیگران کنیم، یا حداقل در این راستا تلاش کنیم، می‌بایست سعی کنیم دیگران را بپذیریم. هر فرد و نحوه رفتارش را همان‌گونه که هست، بدون اینکه بخواهیم او را تغییر دهیم، بپذیریم. دنیا همین است که هست، و هرچه‌قدر هم تلاش کنیم شاید فقط اندکی بتوانیم تغییری در آن به وجود بیاوریم. جهان همین‌گونه ادامه خواهد یافت. باید این را قبول کرد، در غیر این صورت تنها احساس ناامیدی خودمان را در پی خواهد داشت.

عشق. از لحظه‌ای که فردی را پذیرفتیم، می‌توان عشق ورزیدن را آغاز کرد. تلاش کنیم دیگران را دوست بداریم حتی اگر آن‌ها را نشناسیم، یا حتی اگر در گذشته از او متنفر بوده‌ایم. دیگران را مثل خواهر یا برادرمان دوست داشته باشیم، اهمیتی ندارد که هستند، جوان‌اند یا پیر، زن یا مرد، از کدام مذهب هستند، فقیرند یا ثروتمند.

دوست داشتن دیگران چه فایده‌ای دارد؟ شاید تصور کنید که قدرت عشق ما محدود است اما در کمترین حالت دوست داشتن ما روی دو نفر اثرگذار است: خودمان، و احتمالا آن شخصی که دوستش داریم. عشق ورزیدن به دیگران از ما آدم‌های خوشحال‌تری می‌سازد و این عشق می‌تواند زندگی دیگران را دگرگون سازد، البته به شرطی که آن را ابراز نموده و مطابق با آن رفتار کنیم.

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

  • Liza ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۸:۴۸ ب٫ظ

    Heck of a job there, it abetulosly helps me out.

    • Jeanne ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ , ۱۰:۵۱ ق٫ظ

      Please keep thirwong these posts up they help tons.

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db