ایران باستان (قسمت دوم)

ایران باستان

در پست قبل دو مورد از اختراعاتی را گفتیم که برای اولین بار در ایران باستان از آن‌ها استفاده شده است. مانند منشور حقوق بشر که در نوع خود نشان از صلح طلبی مردم ایران باستان می‌دهد.این شی به دستور کوروش کبیر، زمانی که ارتش او موفق شد شهر افسانه‌ای بابل را بدون ریختن قطره‌ای خون فتح کند، ساخته شد. مطالب روی کتیبه عمدتاً به برابری همه‌ی نژادها، مذاهب و زبان‌ها و همچنین آزادی بردگان برای بازگشت به وطن خود اشاره شده است. همینطور گفتیم که ایرانیان در زمینه‌ی آسیاب‌های بادی و مصارف خانگی آن نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داشتند. در این پست به دو مورد دیگر که نشان می‌دهد ایرانیان ایران باستان دارای تکنولوژی‌های تحسین برانگیزی بودند اشاره می‌کنیم.

ایرانیان به عنوان پیشگام در زمینه‌ی تکنولوژی تهویه و سیستم‌های خنک کننده شناخته شده‌اند
ابداع ایرانیان در زمینه‌ی تکنولوژی تهویه و خنک کننده‌ها حتی از قدیمی‌ترین خنک کننده‌ها نیز قدیمی‌تر است. این طرح به طور کلی متشکل از عایق و در عین حال فضاهای ذخیره سازی زیرزمینی بزرگ بود که گاهی اوقات حجم آنها از۵۵۰۰۰۰ متر مکعب عبور می‌کرد. این قنات‌ها از بادگیرهایی تشکیل شده بودند که وظیفه‌ی تهویه‌ی طبیعی را داشتند و دما را ( گاهی حتی به دمای انجماد) کاهش می‌دادند. این محفظه‌های زیرزمینی معمولاً با سازه‌هایی گنبدی شکل پوشیده شده بودند که از خشت مقاوم در برابر حرارت ساخته شده بودند و گاهی ارتفاعی در حدود ۱۸ متر داشتند. ملات این سازه‌ها متشکل از شن و ماسه، موی بز و خاکستر بود. این سیستم هوشمندانه برای نگه داری یخ و حتی مواد غذایی در روزهای سخت تابستان استفاده میشد.

ایران باستان

ایران و زبان فارسی مفهوم بهشت را وارد زبان‌ها کرده است
در زمان سلسه‌ی هخامنشی بود که مفهومی ادبی با نام بهشت زمین توسط زرتشت که ادعای وجود باغی بهشت مانند با چشم انداز بی‌نهایت را داشت به وجود آمد. در این راستا به باغ‌ها با ظاهر چشمگیر در زبان ایران باستان pairi-daeza می‌گفتند که در زبان یونانی به paradeisos و در زبان فرانسوی قدیم به paradis تبدیل شده است که در نهایت کلمه‌ی انگلیسی paradise از آن گرفته شده است.

ایران باستان

منبع

minifeed-ad

نظر شما چیست؟

SAPE ERROR: Нарушена целостность данных при записи в файл: /home/minifeed/public_html/wp-content/themes/minifeed-v0.1.2/images/cache/3f9e7ffccc6995af0bc4886a484f1db1/links.db